Կալիֆոռնիայի հյուսիսում հրդեհների մակերեսը մեծացել է մինչեւ 612,9 հազար հեկտար, հայտնել են նահանգի կրակի դեմ պայքարի ծառայությունից։ Հրդեհված տարածքը կազմում է 126,3 հազար հեկտար։ Չնայած բոլոր ջանքերին, առայժմ չի հաջողվում կրակը հաղթահարել։
Տարերային աղետի դեմ պայքարում են 14 հազարից ավելի հրշեջներ, ավելի քան 2,4 հազար մեքենաներ եւ 310-ից ավելի բուլդոզերներ։ Իշխանությունները հաստատել են հրդեհի 7 զոհերի մասին տեղեկությունը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Անոմալ շոգի եւ հրդեհների պատճառով նահանգում շարունակում է գործել ԱԴ ռեժիմը։ ԱՄՆ նախագահը կարգադրել է դաշնային բյուջեից օգնություն հատկացնել Կալիֆոռնիայի իշխանություններին։ Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ներկայիս անտառային հրդեհը ընդգրկման մակերեսով Նահանգի պատմության մեջ երկրորդն է։

Площадь пожаров на севере Калифорнии возросла до 612,9 тысяч гектаров, сообщили в службе штата по борьбе с огнем. Увеличение выжженной территории составило 126,3 тысячи гектаров. Несмотря на все усилия пока не удается справиться с огнем.
Борьбу со стихийным бедствием ведут свыше 14 тысяч пожарных, более 2,4 тысяч машин и более 310 бульдозеров. Власти подтвердили информацию о семи жертвах пожара, пишет ТАСС.
Из-за аномальной жары и пожаров в штате продолжает действовать режим ЧС. Президент США распорядился оказать властям Калифорнии помощь из федерального бюджета. Ранее сообщалось, что нынешний лесной пожар стал вторым по площади за всю историю штата.