Տեսականորեն Հայաստանը կարող է ունենալ միջուկային զենք, սակայն հուսով եմ, որ դա տեղի չի ունենա, քանի որ դրա առկայությունը չի լուծի ռազմական խնդիրները, այլ կբարձրացնի փոխադարձ ոչնչացման եւ համաշխարհային աղետների ռիսկերը: Այս մասին օգոստոսի 27-ին առցանց սեմինարի ժամանակ հայտարարել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը:
Նրա խոսքերով՝ դա պայմանավորված է նրանով, որ եթե Երեւանին թույլատրվի նման զենք ստեղծել, ապա դա կթույլատրվի նաեւ Թուրքիային եւ Ադրբեջանին: «Իսրայելը ունի 100 միավոր միջուկային զենք, սակայն դա նրանց Պաղեստինի հետ հակամարտության մեջ ռազմական գերակայության տեսակետից ոչինչ չի տալիս, քանի որ այն չի օգտագործվելու մարտերում»,- ընդգծել է նա:
Արեգ Դանագուլյանը նշել է, որ միջուկային զենքի թեման ամբողջ աշխարհում կրկին արդիական է դառնում, սակայն կարեւոր է հասկանալ, որ երրորդ համաշխարհային պատերազմը կարող է բառացիորեն 1000 անգամ ավելի կործանարար լինել, քան Երկրորդ համաշխարհայինը, եթե այդպիսի զենք կիրառվի: «Մեկ սուզանավը կրում է 48 անգամ ավելի հզոր միջուկային ռումբ, քան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ պայթեցված բոլոր ռումբերի գումարային հզորությունն է: Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ Մեծ Բրիտանիան, ընդհանուր առմամբ, ունեն 20 նման սուզանավեր:
Այս բոլոր զենքերի օգտագործումը կհանգեցնի աշխարհում 200 միլիոն մարդու մահվան, ինչպես նաեւ ջերմաստիճանի անկման՝ մինչեւ 20 աստիճան, որը 10 տարի չի բարձրանա: Դա, իր հերթին, համատարած սովի պատճառ կդառնա, քանի որ գյուղատնտեսությունը անկում կապրի: Միջուկային պատերազմում հաղթող չի լինի»,- եզրափակել է ֆիզիկոսը:
Հիշեցնենք, որ Հայազգի պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը եւ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտից (MIT) նրա գործընկերները Սպառազինությունների վերահսկողության ասոցիացիայի (Arms Control Association) կազմակերպած ամենամյա մրցույթի շրջանակում ճանաչվել են տարվա անհատներ (2019 Arms Control Persons):
Դանագուլյանը եւ նրա թիմը անվանակարգի են ներկայացվել նեյտրոնային փնջերի օգտագործմամբ միջուկային սպառազինության ստուգման նոր ինովացիոն պրոցեսի մշակման իրենց աշխատանքի համար:
Այս տարի մյուս հավակնորդների թվում էին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Շվեդիայի ԱԳ նախարարը, ԱՄՆ կոնգրեսականներ եւ սենատորներ:

Теоретически Армения может иметь ядерное оружие, однако, надеюсь, что этого не будет, поскольку его наличие не решит боевых задач, но увеличит риски взаимного разрушения и мировой катастрофы. Об этом в ходе онлайн-семинара 27 августа заявил профессор Массачусетского технологического института Арег Данагулян.
По его словам, это связано с тем, что если Еревану будет позволено создать такое оружие, то это будет позволено также Турции и Азербайджану. «Израиль имеет 100 единиц ядерного оружия, но это в противостоянии с Палестиной с точки зрения военного превосходства ничего им не дает, так как использоваться оно в боях не будет»,- подчеркнул он.
Арег Данагулян заметил, что тема ядерного оружия снова становится актуальным во всем мире, однако, важно понимать, что третья мировая война может быть буквально в 1000 раз более разрушительной, чем вторая мировая, если такое оружие будет использовано. «Одна подводная лодка несет ядерную бомбу в 48 раз мощнее суммарной мощности всех бомб, взорванных в период второй мировой войны. Россия, США и Великобритания суммарно владеют 20 такими подводными лодками.
Использование всего этого оружия приведет к гибели 200 млн. человек во всем мире, а также к спаду температуры до 20 градусов, которая не поднимается в течение 10 лет. Это, в свою очередь, станет причиной массового голода, так как сельское хозяйство придет в упадок. В ядерной войне победителя не будет»,- заключил физик. Напомним, что Данагулян и его коллеги были названы персонами года (2019 Arms Control Persons) в рамках ежегодного конкурса, организованного Ассоциацией по контролю над вооружениями (Arms Control Association) за свою работу по разработке нового инновационного процесса проверки ядерного разоружения с использованием нейтронных пучков.
Среди других номинантов в этом году был президент Франции Эмманюэль Макрон, МИД Швеции, конгрессмены и сенаторы США.