Տեսականորեն Հայաստանը կարող է ունենալ միջուկային զենք, սակայն հուսով եմ, որ դա տեղի չի ունենա, քանի որ դրա առկայությունը չի լուծի ռազմական խնդիրները, այլ կբարձրացնի փոխադարձ ոչնչացման եւ համաշխարհային աղետների ռիսկերը: Այս մասին օգոստոսի 27-ին առցանց սեմինարի ժամանակ հայտարարել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը:
Նրա խոսքերով՝ դա պայմանավորված է նրանով, որ եթե Երեւանին թույլատրվի նման զենք ստեղծել, ապա դա կթույլատրվի նաեւ Թուրքիային եւ Ադրբեջանին: «Իսրայելը ունի 100 միավոր միջուկային զենք, սակայն դա նրանց Պաղեստինի հետ հակամարտության մեջ ռազմական գերակայության տեսակետից ոչինչ չի տալիս, քանի որ այն չի օգտագործվելու մարտերում»,- ընդգծել է նա:
Արեգ Դանագուլյանը նշել է, որ միջուկային զենքի թեման ամբողջ աշխարհում կրկին արդիական է դառնում, սակայն կարեւոր է հասկանալ, որ երրորդ համաշխարհային պատերազմը կարող է բառացիորեն 1000 անգամ ավելի կործանարար լինել, քան Երկրորդ համաշխարհայինը, եթե այդպիսի զենք կիրառվի: «Մեկ սուզանավը կրում է 48 անգամ ավելի հզոր միջուկային ռումբ, քան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ պայթեցված բոլոր ռումբերի գումարային հզորությունն է: Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ Մեծ Բրիտանիան, ընդհանուր առմամբ, ունեն 20 նման սուզանավեր:
Այս բոլոր զենքերի օգտագործումը կհանգեցնի աշխարհում 200 միլիոն մարդու մահվան, ինչպես նաեւ ջերմաստիճանի անկման՝ մինչեւ 20 աստիճան, որը 10 տարի չի բարձրանա: Դա, իր հերթին, համատարած սովի պատճառ կդառնա, քանի որ գյուղատնտեսությունը անկում կապրի: Միջուկային պատերազմում հաղթող չի լինի»,- եզրափակել է ֆիզիկոսը:
Հիշեցնենք, որ Հայազգի պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը եւ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտից (MIT) նրա գործընկերները Սպառազինությունների վերահսկողության ասոցիացիայի (Arms Control Association) կազմակերպած ամենամյա մրցույթի շրջանակում ճանաչվել են տարվա անհատներ (2019 Arms Control Persons):
Դանագուլյանը եւ նրա թիմը անվանակարգի են ներկայացվել նեյտրոնային փնջերի օգտագործմամբ միջուկային սպառազինության ստուգման նոր ինովացիոն պրոցեսի մշակման իրենց աշխատանքի համար:
Այս տարի մյուս հավակնորդների թվում էին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Շվեդիայի ԱԳ նախարարը, ԱՄՆ կոնգրեսականներ եւ սենատորներ:

Theoretically speaking, Armenia can have a nuclear weapon, but I hope it doesn’t because its existence won’t solve military issues and will only increase the risks of mutually assured destruction and global disasters. This is what Professor of the Massachusetts Institute of Technology (MIT) Areg Danagoulian declared during an online seminar today.
According to him, this is due to the fact that if Yerevan allows itself to create a nuclear weapon, Turkey and Azerbaijan can also allow themselves to create one.
Danagoulian stated that the topic of nuclear weapons is becoming current around the world once again, but it’s important to understand that a third world war can be literally 1,000 times more devastating that World War II, if nuclear weapons are used. “A submarine carries a nuclear bomb that is 48 times more powerful than the cumulative power of all bombs that were exploded during WWII. Russia, the US and Great Britain have a total of 20 such submarines. The use of all these weapons will lead to the death of 200,000,000 people around the world and the drop of temperature to 20 degrees, which won’t rise for a decade. This, in its turn, will cause widespread famine since agriculture won’t develop. Nobody will win during a nuclear war,” the physicist concluded.
Professor Areg Danagoulian and his colleagues from MIT were selected as the 2019 Arms Control Persons of the Year during the annual contest organized by the Arms Control Association.
Prof. Danagoulian and his team were nominated for their work developing an innovative new nuclear disarmament verification process using neutron beams.
French president Emmanuel Macron, Swedish Foreign Ministry, senators and House representatives were among the nominees.