Թուրքիան, Իրանն ու Կատարը կարող են քաղաքական եւ տնտեսական պակտ ստորագրել: Այս մասին Tehran Times-ի հետ զրույցում ասել է ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչ Հալեդ ալ-Կադումին:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանը արտասահմանյան միջամտության դեմ պայքարի համար ուժեղ ճակատի կարիք ունի: «Թուրքիան, Իրանն ու Կատարը կարող են դաշինք ձեւավորել»,-ասել է նա:
«Տնտեսական տեսանկյունից նրանք հաջողությամբ կառավարում են իրենց առեւտուրն ու տնտեսությունը,սակայն, ցավոք, մինչ այժմ միասնական հայացք չեն ձեւավորել տարածաշրջանում քաղաքական իրավիճակի առնչությամբ»,-հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ը եւ այդ 3 երկրները ընդհանուր թշնամի ունեն՝ Իսրայելը, այդ երկրները ունեն նաեւ տարածաշրջանային մրցակիցներ՝ Սաուդյան Արաբիան եւ ԱՄԷ-ն, որոնք սերտ կապեր ունեն ԱՄՆ-ի հետ եւ առավել սերտ կապեր Իսրայելի հետ:

The governments of Turkey, Iran, and Qatar may conclude a political and economic pact, Hamas spokesman Khaled al- Qaddumi told Tehran Times.
The region desperately needs a strong front to counter foreign interference, he said.
Turkey, Iran, Qatar, and anyone who wants to participate in such a front can form an alliance, Qaddumi said.
From an economic point of view, they successfully manage their trade and economy, but, unfortunately, we still have not reached a common view of the political situation in the region, he said.
Qaddumi said that Hamas and these three countries have a common enemy in the person of Israel. These countries also have common regional rivals - Saudi Arabia and the United Arab Emirates, which have strong ties with the United States and an increasingly warm relationship with Israel.