Հայաստանում գործազրկության մակարդակը կարող է գերազանցել 20%-ը, իսկ աղքատության մակարդակը կարող է հասնել 30%-ի (նախորդ տարվա համեմատ 23,5%-ից - խմբ.): Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին NEWS.am-ին թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: «Չեմ կիսում պետության գնահատականներն այն մասին, որ գործազուրկների թիվը կավելանա 40 հազարով: Կարծում եմ՝ նրանք 60 հազարից ավելի կլինեն:
Տնտեսական անկումը կլինի 5-6%-ի մակարդակում»,- ընդգծեց նա: Մակարյանը նշեց, որ մայիսին վճարովի աշխատատեղերի քանակը նվազել է՝ կազմելով 590 հազար, քանի որ ձեռնարկությունների մի մասը կամ փակվել են կամ կրճատել են իրենց աշխատակիցներին, հունիսին այդ ցուցանիշն աճել է մինչեւ 609 հազար, հուլիսին՝ 613 հազար, այժմ գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել է նախակորոնավիրուսային ցուցանիշը: «Այս ժամանակահատվածում վերամշակող արդյունաբերության ձեռնարկությունները սեզոնային աշխատանքի են վերցնում աշխատակիցների, որոնք աշնան վերջին արտադրական ցիկլի ավարտի պատճառով աշխատանքից հեռացվելու են: Բացի այդ, կրճատումները կարող են կապված լինել բնակչության գնողունակության անկման, ինչպես նաեւ ներմուծման սահմանափակումների հետ, քանի որ այս ամենը կհանգեցնի ձեռնարկությունների շահութաբերության մակարդակի անկման:
Շինարարության ոլորտը նույնպես սեզոնային բնույթ է կրում է, ուստի այնտեղ նույնպես կրճատումներ են սպասվում: Սա չհաշված այն, որ դրա հետ սերտորեն կապված է շինանյութերի տեղական արտադրությունը: Պահանջարկի անկման պատճառով գյուղատնտեսական ապրանքների գնումների ծավալը կնվազի: Հիպոթեկային տոկոսների փոխհատուցման համար եկամտահարկի վերադարձման հնարավոր վերացումը նույնպես բացասաբար կանդրադառնա գործազրկության մակարդակի վրա: Էականորեն կընկնի այն ընտանիքների գնողունակությունը, որոնց անդամներն այս տարի չեն կարողացել Ռուսաստան եւ այլ երկրներ արտագնա աշխատանքի մեկնել:
Այսինքն՝ դրական միտումը կարող է նորից փոխվել՝ հաշվի առնելով նաեւ այն, որ կորոնավիրուսը ի վիճակի է նոր «անակնկալներ» մատուցել:
Իրավիճակը մեղմելու համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել ներքին գնումները, ընդ որում՝ ոչ միայն կապիտալ շինարարության ոլորտում, այլ նաեւ այլ ուղղություններով: Միայն սոցիալ-տնտեսական աջակցության միջոցառումները բավարար չեն՝ հաշվի առնելով նաեւ, որ հիմնական ոլորտների շահառուները չեն կարողացել օգտվել դրանցից: Վարկային ծրագրերը պետք է ունենան ավելի ճկուն պայմաններ, որպեսզի աննշան փոփոխությունները չանդրադառնան կառավարության առաջարկներից օգտվելու հնարավորության վրա»,- ասաց նա: Ինչ վերաբերում է համախառն աշխատավարձի ֆոնդին, ապա այն, ինչպես բացատրեց փորձագետը, արհեստականորեն է ավելացել՝ կառավարության մի քանի ծրագրերի հաշվին, որոնք ուղղված էին ձեռնարկությունների աշխատակիցներին աշխատավարձ վճարելուն, բացի այդ, նրանցից ոմանք վերցրել են անտոկոս վարկեր՝ հարկեր եւ աշխատավարձեր վճարելու համար: «Այսինքն՝ ֆոնդն աճել է ոչ թե այն պատճառով, որ աշխատանքի արտադրողականությունն է բարձրացել կամ ավելի շատ աշխատավարձ է վճարվել, այլ վերը նշված ծրագրերով ստացված միջոցների հաշվին: Բացի այդ, պետական հատվածում աշխատողները (ընդհանուր թիվը գերազանցում է 200 հազարը) շարունակում են պարգեւավճարներ ստանալ, որոնք նույնպես հաշվի են առնվում ֆոնդի ցուցանիշներում: Մոտ 1 տոկոսով աշխատատեղերի աճը, ինչի մասին այսօր նույնպես ասաց Փաշինյանը, մասամբ պայմանավորված է «ստվերի» կրճատմամբ, ինչը, իր հերթին, արձանագրվեց այն բանի շնորհիվ, որ մարդիկ, ձգտելով օգտվել աջակցության ծրագրերից, սկսեցին պաշտոնապես գրանցվել: Այնուամենայնիվ, որոշ ոլորտներում, ինչպիսիք են բժշկական դիմակների եւ պարագաների արտադրությունը եւ շինարարության ոլորտը, ակտիվություն է գրանցվել: Վերջինս կապված է հիփոթեքային տոկոսների փոխհատուցման եկամտահարկի վերադարձի հետ»,- հավելեց նա:
Նրա գնահատականով՝ Հայաստանում դեռեւս չկա սոցիալական ճգնաժամ, դրա մասին հնարավոր կլինի խոսել, երբ աղքատության ցուցանիշները շատ կտրուկ բարձրանան, աշխատուժի զանգվածային կրճատում լինի՝ կապված աշխատողների առողջական խնդիրների հետ եւ այլն: «Ռիսկերը հիմնականում կապված են աշխատուժի «ստվերային» մասի հետ, որի թիվը հասնում է 400 հազար մարդու, այսինքն՝ նույնքան, որքան գրանցված է մասնավոր հատվածում: Իրավիճակը սրվում է նրանով, որ Հայաստանում բիզնեսը մեծ մասամբ ի վիճակի չէ արագ վերապրֆիլավորվել՝ ելնելով շուկայի կարիքներից, ներառյալ ճգնաժամային պայմաններում»,- եզրափակեց Մակարյանը: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 10-ին կառավարության նիստում հայտարարել էր, որ 2020-ի հուլիսին երկրում կլինի 6597 կամ 1,1%-ով ավելի վճարվող աշխատատեղ, քան 2019-ին, իսկ համախառն աշխատավարձի ֆոնդը ավելացել է 8,1%-ով։
Նշենք, որ գործազրկության մակարդակը 2019-ին կազմել է 17,9%, իսկ 2020-ի առաջին եռամսյակում` 19,8%: Աշխատանքի տեղավորվածների թիվը 2020 թվականի հունիսի դրությամբ կազմել է 898 հազար մարդ, գործազուրկների ընդհանուր թիվը՝ ավելի քան 60 հազար մարդ: Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի կանխատեսման՝ գործազրկության մակարդակը 2020 թվականին կկազմի 20,4%: Համավարակի ընթացքում առավել տուժած ոլորտները համարվում են զբոսաշրջությունը եւ ռեստորանային բիզնեսը, որոնք, ըստ ամենահամեստ գնահատականների, այս տարի արդեն կորցրել են 500 միլիոն դոլար:

Уровень безработицы в Армении может превысить 20%, а уровень бедности - достигнуть 30% (с 23,5% по сравнению с показателем прошлого года – ред.). Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 10 сентября заявил председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян. «Не разделяю оценок государства о том, что количество безработных увеличится на 40 тыс. Думаю, их будет больше 60 тыс.
Экономический спад же будет на уровне 5-6%»,- подчеркнул он. Макарян заметил, что в мае количество оплачиваемых рабочих мест снизилось до 590 тыс., поскольку часть предприятий или закрылась, или сократила сотрудников, в июне эта цифра увеличилась до 609 тыс., в июле – до 613 тыс., сейчас практически полностью восстановился докоронавирусный показатель, который был на уровне 620 тыс. «В этот период предприятия перерабатывающей промышленности берут сотрудников на сезонную работу, которых снова уволят в конце осени в связи завершением производственного цикла. Кроме того, сокращения могут быть связаны со спадом покупательной способности населения, а также с импортными ограничениями, поскольку все это приведет к падению уровня доходности предприятий.
Строительный сектор тоже носит  сезонный характер, поэтому там тоже ожидаются сокращения. Это не считая того, что с ним тесно связано местное производство стройматериалов. В связи с падением спроса сократятся объемы закупок сельскохозяйственной продукции. Возможная отмена возврата подоходного налога на компенсацию ипотечных процентов также отрицательно скажется на показателях безработицы. Существенно упадет покупательная способность тех семьей, члены которых в этом году не смогли отправиться на заработки в Россию и другие страны.
То есть положительная тенденция может вновь измениться с учетом также того, что коронавирус способен преподнести новые «сюрпризы».
Для смягчения ситуации нужно активировать внутренние закупки, причем не только в сфере капитального строительства, но и по другим направлениям. Одних лишь социально-экономических мер поддержки недостаточно, учитывая также то, что бенефициары по основным сферам не смогли ими воспользоваться. Кредитные программы должны иметь более гибкие условия, чтобы незначительные изменения не влияли на возможности воспользоваться предложениями государства»,- отметил он. Что касается фонда валовой заработной платы, то он, как пояснил эксперт, увеличился искусственно, за счет нескольких государственных программ, которые были направлены на выплату зарплат сотрудников предприятий, кроме того, некоторые из них взяли беспроцентные кредиты на выплату налогов и зарплат. «То есть фонд увеличился не потому, что выросла производительность труда или стали больше платить, а за счет средств полученных по вышеуказанным программам. Кроме того, в госсекторе сотрудники (общее количество превышает 200 тыс. человек) продолжают получать премии, которые также учитываются в показателях фонда. Рост рабочих мест же в районе 1 процента, о котором также сегодня заявил Пашинян, отчасти обусловлен сокращением «тени», которое, в свою очередь, зафиксировано из-за того, что люди, стремясь воспользоваться программами поддержки, начали официально регистрироваться. Тем не менее, в некоторых отраслях, например, в сфере производства медицинских масок и принадлежностей, а также в строительном секторе зафиксирована активность. Последнее связано с возвратом подоходного налога на компенсацию ипотечных процентов» - добавил он.
По его оценке, социального кризиса в Армении пока нет, о нем можно будет говорить тогда, когда очень резко будут увеличиваться показатели бедности, наблюдаться массовое сокращение рабочей силы вследствие проблем со здоровьем сотрудников и так далее. «Риски по большей части связаны с «теневой» частью трудовых ресурсов, количество которых достигает 400 тыс. человек, то есть столько же, сколько зарегистрировано в частном секторе. Ситуация усугубляется тем, что бизнес в Армении по большей части не способен оперативно перепрофилироваться, исходя из потребностей рынка, в том числе в кризисные периоды»,- заключил Макарян. Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян 10 сентября на заседании Правительства заявил, что в июле 2020 года в стране на 6597, или на 1,1% больше оплачиваемых рабочих мест, чем в 2019 году, а фонд валовой заработной платы увеличился на 8,1%.
Отметим, что уровень безработицы в 2019 году составил 17,9%, а в первом квартале 2020 года -19,8%. Количество трудоустроенного населения на июнь 2020 года составило 898 тыс. человек, общая численность безработных - более 60 тыс. человек. По прогнозу ЦБ Армении, уровень безработицы в 2020 году составит 20,4%. Самыми пострадавшими сферами в период пандемии считаются сферы туризма и ресторанного бизнеса, которые, по самым скромным оценкам, в этом году уже потеряли по 500 млн. долларов.