Կաթի գները կբարձրանան մինչեւ 150 դրամ: Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասաց «Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը:
Ըստ նրա ` կառավարությունն այստեղ սխալ է թույլ տվել` նորմատիվներ չմշակելով:
«Կաթը պետք է գնվի ֆերմերներից ոչ թե պարզապես լիտրերով, այլ` ելնելով լիտր\յուղայնություն ցուցանիշի վրա: Հաշվի առնելով, որ կովկասյան կաթը ճարպի պարունակությամբ աշխարհում լավագույնն է, ապա պետք է ավելի թանկ արժենա: Սակայն ձեռնարկություններն արտադրանքն այս բանաձեւով չեն ձեռք բերում, ինչը նրանց գերշահույթ է ապահովում»,- ասաց նա:
Փորձագետն ընդգծեց, որ թռչնամիսը շարունակում է ներմուծվել, ինչի շնորհիվ եւ հնարավոր է դառնում պահպանել գները, եւ դրանք նույնը կմնան մինչեւ տարեվերջ, սակայն որակը փոքր-ինչ ընկնում է:
«Մանրածախ որակով տավարի միսը շուրջ 4000 հազար դրամ արժե (անցյալ տարի 3200 դրամ արժեր): Խոզի մսի գինը չի փոխվել, ի տարբերություն գառան մսի, որը թանկացել է 500 դրամով (մոտ 20 տոկոս): Քանի որ այս տարի կերերի հետ կապված խնդիրներ չպետք է լինեն, մսի գները չպետք է բարձրանան: Եթե նախորդ տարի խոտի դեզի գինը բարձրացել էր մինչեւ 1500 դրամ, ապա այս տարի 1000 դրամից ավել չպետք է բարձրանա»,- հավելեց Բերբերյանը:
«Անցյալ տարի բերքն այդքան էլ լավը չէր, եւ ստիպված եղանք կարտոֆիլը ներկրել Բելառուսից: Այս տարի ցանքային հողերը նույնն են մնացեկ, բայց բերքատվությունն աճել է: Այսօր ֆերմերն արտադրանքը վաճառում է մեկ կիլոգրամը 80 դրամով, բայց գները մի փոքր կբարձրանան (հավանաբար մինչեւ 100 դրամ), քանի որ շուրջ 1500 տոննա կարտահանվի Իրան եւ Վրաստան: Հայկական կարտոֆիլն Վրաստանից վերավաճառողների միջոցով հասնում է նաեւ Ադրբեջան, քանի որ այս տարի այնտեղ բերքն այնքան էլ հաջող չէ»,- եզրափակեց Բերբերյանը:

Цены на молоко повысятся до 150 драмов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 18 сентября заявил председатель НПО «Аграрно-крестьянский союз Армении» Грач Берберян.
По его словам, Правительство здесь допустило ошибку, не разработав нормативы.
«Молоко нужно приобретать у фермеров не просто в литрах, а исходя из показателя литр ∕жирность. Учитывая, что кавказское молоко по жирности лучшее в мире, то и стоить оно должно дороже. Однако предприятия приобретают продукцию не по этой формуле, что обеспечивает им сверхприбыли»,- отметил он.
Эксперт подчеркнул, что мясо птицы продолжает импортироваться, за счет чего и удается удержать цены, и такими они и останутся до конца года, однако качество немного падает.
«Качественная говядина в розницу стоит примерно 4000 тыс. драмов (в прошлом году она стоила 3200 драмов). Свинина в цене не изменилась, в отличие от баранины, которая подорожала на 500 драмов (примерно на 20%). Поскольку с кормами в этом году проблем не должно быть, то цены на мясо не должны повыситься. Если в прошлом году цена за тюк сена подорожала до 1500 драмов, то в этом году больше 1000 драмов не должна повыситься», - добавил Берберян.
Он заявил, что по части картофеля Армения в этом году самодостаточна.
«В прошлом году урожай был не очень хороший, и пришлось импортировать картофель из Беларуси. В этом году посевные площади остались теми же, но выросла урожайность. Сегодня фермер продает продукцию по 80 драмов за килограмм, но цены немного повысятся (наверное, до 100 драмов), поскольку примерно 1500 тонн будет экспортироваться в Иран и Грузию. Армянский картофель через перекупщиков из Грузии попадет также и в Азербайджан, поскольку урожай там в этом году не очень удачный», - заключил Берберян.