Հարկային թերի գանձումները բացասաբար կանդրադառնան կապիտալ ծախսերի, այդ թվում` կապիտալ շինարարության ոլորտի վրա, իսկ ահա սոցիալական ծախսերի վրա այդ փոփոխությունները դեռ ազդեցություն չեն ունենա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Ինովացիոն եւ ինստիտուցիոնալ հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը:
«Անկումը կանխատեսելի է եւ համադրելի է մակրոտնտեսական իրավիճակի ու ՀՆԱ-ի շարժի հետ: Այս իմաստով ես ոչ մի արտառոց բան կամ ֆորս-մաժոր չեմ տեսնում»,- ասաց նա:
Նրա խոսքերով՝ բյուջեի դեֆիցիտը կարող է արհեստականորեն աճել, եթե չլինեն ծախսերի կրճատումներ, կամ իշխանությունները չգնան սեկվեստրի:
«Ընդհանրապես կարծում եմ, որ նման իրավիճակներում անհրաժեշտ է վերանայել բյուջեի կանխատեսումները եւ ամբողջ բյուջեն: Ավելի տրամաբանական կլիներ դիմել սեկվեստրի, այսինքն` բյուջեն կատարելիս ծախսերը կրճատել` այն կազմելիս սխալ հաշվարկներ անելու պատճառով: Այս տարվա սկզբին կանխատեսվում էր 5% տնտեսական աճ, սակայն այժմ ակնկալվում է 5-7% անկում, ուստի նման միջոցը բիզնեսի համար ճիշտ խթան կլիներ: Դեռ ժամանակ կա, սակայն դեռեւս մի քանի ամիս առաջ կանխատեսումներ արվեցին կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի հնարավոր բռնկման հետ կապված, որն արդարացված է՝ հաշվի առնելով վերջին օրերին վարակվածների թվի աճը: Սա ուղղակիորեն կանդրադառնա տնտեսական ակտիվության վրա»,- հավելեց Մարգարյանը:
Փորձագետը կանխատեսում է ինֆլյացիայի ցածր մակարդակ, որը կշարունակվի առաջիկա ամիսներին, ինչը պայմանավորված է բնակչության գնողունակության եւ պահանջարկի ցածր մակարդակով, ինչպես նաեւ պետության եւ տնային տնտեսությունների պարտքային պարտավորությունների աճով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ 2020 թվականի 8 ամիսների ընթացքում հավաքվել է շուրջ 49 միլիարդ դրամով պակաս հարկ, քան կանխատեսվել էր այս տարվա սկզբին, եւ ժամանակի ընթացքում այդ տարբերությունը կաճի:

Недобор налоговых поступлений отрицательно скажется на капитальных расходах, в том числе на сфере капитального строительства, а вот на социальные расходы эти изменения пока не окажут влияние. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил руководитель Центра инновационных и институциональных исследований Армянского государственного экономического университета, экономист Атом Маргарян.
«Спад прогнозируемый и сопоставим с макроэкономической ситуацией и движением ВВП. В этом смысле ничего необычного или форс-мажорного я не вижу»,- отметил он.
По его словам, дефицит бюджета может искусственно вырасти, если расходных сокращений не будет или власти не пойдут на секвестр.
«Вообще считаю, что в таких ситуациях необходимо пересмотреть бюджетные прогнозы и весь бюджет. Логичнее было бы пойти на секвестр, то есть на сокращение расходов при исполнении бюджета по причине просчетов при его составлении. В начале этого года прогнозировался 5%-ый экономический рост, однако сейчас уже ожидается падение в 5-7%, поэтому такая мера стала бы правильным импульсом бизнесу. Время пока есть, однако еще несколько месяцев назад давались прогнозы в связи с возможной вспышкой второй волны коронавируса, что оправдано с учетом увеличения числа заразившихся в последние дни. Это напрямую скажется на экономической активности»,- добавил Маргарян.
Эксперт прогнозирует низкий уровень инфляции, который продолжится в ближайшие месяцы, что обусловлено низким уровнем покупательной способности населения и спроса, а также ростом долговых обязательств государства и домашних хозяйств.
Напомним, что председатель Комитета государственных доходов Армении Эдвард Ованнисян в беседе с журналистами 24 сентября заявил, что за 8 месяцев 2020 года собрано примерно на 49 млрд. драмов меньше налогов, чем прогнозировалось в начале текущего года, и с течением времени эта разница будет расти.