Կարեւոր է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի վրա ռազմական ազդեցություն չլինի, քանի որ այն ռազմավարական օբյեկտ է ոչ միան տարածաշրջանի համար, այլեւ նրա սահմաններից դուրս, հայտարարել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիդ Զալկալիանին կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում, հայտնում է «Sputnik – Գրուզիան»։
«Ռազմավարական նշանակության օբյեկտները, որոնք անցնում են Հարավային Կովկասով, մեզ համար, անկասկած, չափազանց կարեւոր շահերի ոլորտ են, եւ այս ուղղությամբ մշտական մոնիթորինգ է կատարվում։ Մենք խոսում ենք ինչպես տարածաշրջանում մեր գործընկերների հետ, անմիջաբար այն երկրների հետ, որոնց տարածքով անցնում է ռազմավարական նշանակության օբյեկտը, այնպես էլ մեր ռազմավարական գործընկերների հետ, քանի որ հենց այս ռազմավարական օբյեկտներն են տարածաշրջանի անվտանգության երաշխիքը»,- հայտարարել է Զալկալիանին։
Սրանից ելնելով, ինչպես պարզաբանել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարը, բոլորը շահագրգռված են, որ ռազմավարական օբյեկտների նորմալ գործունեությունը սպառնալիքի տակ չհայտնվի։
«Մեզ համար անչափ կարեւոր է, որ այդ օբյեկտների վրա որեւէ կարգի ռազմական ազդեցություն չլինի։ Նավթամուղը չափազանց կարեւոր օբյեկտ է, որը կարեւոր դերակատարում ունի տարածաշրջանի եւ այդ թվում՝ Եվրամիության էներգաանվտանգության մեջ»,- նշել է Զալկալիանին։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի ընդհանուր երկարությունը 1768 կիլոմետր է, որից 443 կիլոմետրն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով, 249 կիլոմետրը՝ Վրաստանի, 1076 կիլոմետրը՝ Թուրքիայի։ Կառուցումը սկսվել է 2003 թվականի ապրիլին, իսկ նավթի ներմղումը՝ 2005 թվականի մայիսի 18-ին։ Ներմղման հզորությունը կազմում է օրական 1,2 մլն բարել։

Важно, чтобы на нефтепроводе Баку — Тбилиси — Джейхан не было военного воздействия, поскольку это стратегический объект не только для региона, но и за ее пределами, заявил министр иностранных дел Грузии Давид Залкалиани после заседания правительства на брифинге, сообщает Sputnik - Грузия.
«Безусловно, проекты стратегического значения, которые проходят через Южный Кавказ, являются для нас сферой интереса крайней важности и в этом направлении ведется постоянный мониторинг. Мы разговариваем как с нашими партнерами в регионе, непосредственно с теми странами, по территории которых проходит объект стратегического значения, а также с нашими стратегическим партнерами, поскольку именно эти стратегические объекты являются гарантом безопасности региона», - заявил Залкалиани.
Исходя из этого, как разъяснил глава МИД Грузии, все заинтересованы, чтобы нормальное функционирование стратегических объектов не оказалось под угрозой.
«Для нас очень важно, чтобы на этих объектах не было военного воздействия какого-либо рода. Нефтепровод - крайне важный объект, который играет важную роль в энергобезопасности региона и Евросоюза в том числе», - отметил Залкалиани.
Общая протяженность нефтепровода Баку — Тбилиси — Джейхан — 1768 километров, из которых 443 километра проходят по территории Азербайджана, 249 километров — Грузии, 1076 километров — Турции. Строительство началось в апреле 2003 года, а его заполнение нефтью — 18 мая 2005 года. Мощность прокачки составляет 1,2 миллиона баррелей в сутки.