Մենք քննարկել ենք մինչեւ 2025 թվականի ռազմավարության նախագիծը, եւ փաստաթուղթը, ընդհանուր առմամբ, համաձայնեցվել է, այն նախատեսվում է ընդունել Գերագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդում, որը անհրաժեշտ հիմք է ստեղծում Միության երկրների առաջադեմ տնտեսական զարգացման, դրա ազդեցությունը միջազգային ասպարեզում ամրապնդելու համար` ելնելով գերակա ոլորտներից: Այս մասին հոկտեմբերի 9-ին Երեւանում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի երկրների վարչապետների հանդիպմանը հայտարարեց Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը:
«Առաջին ուղղությունն արտադրանքի պիտակավորումն է: Անհրաժեշտ է համաժամեցնել պիտակավորման ազգային համակարգերը, վերացնել «հնգյակի» ներսում արտադրվող ապրանքների շրջանառության խոչընդոտները եւ հնարավորինս շուտ Միության տարածք ներմուծվող ապրանքների հետագծման մեխանիզմներ ներդնել: Սա կարեւոր է ընդհանուր շուկայի թափանցիկության ապահովման համար: Երկրորդը թվային վերափոխումն է տնտեսության բոլոր ոլորտներում: Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում ամուր հիմք է դրվել դրա իրականացման համար, մեկնարկել են առաջին թվային նախագծերն արդյունաբերական, տրանսպորտային եւ այլ ոլորտներում: Համագործակցության զարգացումն այս ոլորտներում կբարձրացնի մեր տնտեսությունների մրցունակությունը: Երրորդը կարգավորման համակարգն է պետական ​​գնումների համակարգում: Այս ուղղությամբ որոշակի քայլեր արդեն ձեռնարկվել են: Ձեւավորվում է հատուկ ռեգիստր, ընկերությունները, որոնց արդյունաբերական արտադրանքը ներառված է դրա մեջ, կկարողանան մասնակցել պետական ​​գնումներին: Համոզված եմ, որ այս մոտեցումը կօգնի խորացնել արդյունաբերական համագործակցությունը մեր երկրների միջեւ: Չորրորդը պարենային անվտանգությունն է: Մենք այստեղ լավ արդյունքներ ունենք: Միությունը լիովին ինքնաբավ է հացահատիկի, շաքարի, բուսական յուղի, խոզի միսի, ձվի, գառան մսի ապահովման հարցում: Հաջորդ տարի մենք խնդիր ենք դրել այլ գյուղատնտեսական ապրանքների լիարժեք ինքնաբավության հասնել, ինչը բավականին իրատեսական է: Հինգերորդն արտահանման սատարումն է: Միությունը պետք է համաշխարհային առեւտրի լիիրավ մասնակից դառնա: ԵԱՏՄ երկրները մեծացնում են ապրանքաշրջանառությունը երրորդ երկրների հետ: Արտահանման հետագա զարգացման համար անհրաժեշտ է կատարելագործել մեր արտադրողներին աջակցելու մեխանիզմները` ինչպես պետության ներսում, այնպես էլ Միության մակարդակով: Անհրաժեշտ է ընդլայնել մեր միության միջազգային ուրվագիծը, այլ երկրների հետ համատեղ աշխատանքի նոր հնարավորություններ փնտրել»,- ասաց նա:
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ համագործակցությունը նշված ոլորտներում ԵԱՏՄ երկրներին հնարավորություն կտա հաղթահարել ճգնաժամի հետեւանքները, վերականգնել տնտեսությունը եւ ամբողջությամբ իրացնել Եվրասիական ինտեգրման միության ներուժը:

Мы обсудили проект стратегии до 2025 года, и документ в целом согласован, его принятие планируется на Высшем евразийском экономическом совете, который создает необходимую базу для опережающего экономического развития стран Союза, укрепления его влияние на международной арене, основываясь на приоритетных направлениях. Об этом на встрече премьер-министров стран Евразийского межправительственного совета 9 октября в Ереване заявил премьер-министр России Михаил Мишустин.
«Первое направление - маркировка товаров. Необходимо синхронизировать национальные системы маркировки, устранить барьеры в сфере оборота продукции, которая производится внутри «пятерки», и как можно скорее внедрить механизмы прослеживаемости товаров, импортируемых на территорию Союза. Это важно для обеспечения прозрачности общего рынка. Второе - это цифровая трансформация во всех сферах экономики. За последние несколько дней заложен прочный фундамент для его осуществления, начаты первые цифровые проекты в промышленности, транспорте и в других областях. Развитие сотрудничества в этих сферах повысит конкурентоспособность наших экономик. Третье - система регулирование в системе госзакупок. Определенные шаги в этом направлении сделаны. Формируется специальный реестр, компании, чья промышленная продукция включена в него, смогут участвовать в государственных закупках. Уверен, этот подход позволит углубить промышленную кооперацию между нашими странами. Четвертое - это продовольственная безопасность. У нас здесь неплохие результаты. Союз полностью обеспечивает себя зерном, сахаром, растительным маслом, свининой, яйцами, бараниной. В следующем году мы поставили задачу достичь полной самообеспеченности и по другим товарам агропромышленного комплекса, что вполне реально.
Пятое – это поддержка экспорта. Союз должен стать полноправным участником мировой торговли. Государства ЕАЭС наращивают торговлю с третьими странами. Для дальнейшего развития экспорта необходимо совершенствовать механизмы поддержки наших производителей как внутри государства, так и на уровне Союза. Нужно расширять международный контур нашего объединения, искать новые возможности для совместной работы с другими странами», - отметил он.
Глава Правительства России выразил уверенность в том, что сотрудничество по указанным направлениям позволит странам ЕАЭС преодолеть последствия кризиса, восстановить экономику и всецело реализовать потенциал Евразийского интеграционного объединения.