Իսրայելը մեկնարկել է նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները, հաղորդում է AFP-ը՝ հղում անելով երկրի իշխանություններին:
«Մենք կարող ենք տեսնել լույս թունելի վերջում»,-հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն այդ կապակցությամբ Թել Ավիվի Շեբա բուժկենտրոնում:
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետը հանձնարարել էր Իսրայելի կենսաբանական հետազոտությունների ինստիտուտին ստեղծել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ:
Այսօր Շեբա բուժկենտրոնում երկու կամավոր պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ:
Փորձարկումների առաջին փուլում կպատվաստվի 80 մարդ, երկրորդ փուլում՝ 980, այնուհետեւ՝ 250 000 մարդ կստանա կորոնավիրուսի դեմ պոտենցիալ պատվաստանյութը փորձարկումների երրորդ փուլում:
Համաձայն ԱՀԿ-ի հայտարարության՝ Իսրայելի կողմից փորձարկվող պատվաստանյութը կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում պոտենցիալ շուրջ 40 պատվաստանյութերից մեկն է:

"We can see the light at the end of the tunnel," Prime Minister Benjamin Netanyahu told reporters at Sheba Medical Center near Tel Aviv.
Early in the pandemic, Netanyahu tasked the Israel Institute for Biological Research (IIBR) with developing a vaccine against the virus.
Two volunteers, one at Sheba and another at Hadassah Medical Center in Jerusalem, received the vaccine on Sunday.
Israel will first test the vaccine on 80 people, before extending it to 980 in the second phase, and then 25,000 in the final stage.
The Israeli trial is one of around 40 "vaccine candidates" being tested worldwide, according to the World Health Organization (WHO).