Ուկրաինայի բոլոր հայկական եկեղեցիներում պատարագներ են մատուցվում Արցախի խաղաղության համար: Ինչպես AnalitikaUA.net-ին հայտնել է հայր Կարապետ Ղարիբյանը, պատարագներն անցկացվում են ամեն շաբաթ:
Պատարագներն անցկացվում են տաճարների վանահայրերի կողմից: Պատարագներին մասնակցում են հայկական համայնքների, կանանց կոմիտեի ներկայացուցիչներ եւ հայ երիտասարդներ: Հայերն աղոթում են խաղաղության, ռազմական հակամարտության շուտափույթ կարգավորման եւ Արցախի վրա խաղաղ երկնքի համար:
Հիշեցնենք, որ Կիեւից հետո Ուկրաինայի հայերի միության շտաբը Հայաստանի մայրաքաղաքում սկսել է համատեղ գործողությունների համակարգման եւ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում տուժածներին օգնության ցուցաբերման աշխատանքները:
Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են կազմակերպության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, տարածաշրջանային հայկական համայնքների նախագահները, ՈւՀՀ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ` կամավորներ Հայաստանից:

Во всех армянских церквях Украины проходят литургии за мир Арцахе. Как сообщил AnalitikaUA.net отец Карапет Гарибян, литургии проводятся еженедельно.
Службы за мир проводятся настоятелями храмов. На литургиях присутствуют представители армянских общин, женского комитета и армянская молодежь. Армяне молятся за мир, за скорейшее урегулирование военного конфликта и за мирное небо над Арцахом.
Напомним, что вслед за Киевом в столице Армении началась работа штаба Союза армян Украины по координированию совместных действий и оказанию помощи пострадавшим в ходе военной агрессии.
В состав рабочей группы вошли: председатель организации Вилен Шатворян, председатели региональных армянских общин, представители САУ, а также волонтёры из Армении.