Թուրքիայի տնտեսական խնդիրները չեն կարող լուծվել կենտրոնական բանկի ղեկավարին եւ ֆինանսների նախարարին փոխելով, որովհետեւ նախագահ Թայիփ Էրդողանի ավտորիտար շեղման պատճառով ինստիտուտները կորցրել են անկախությունն ու վստահությունը: Այս մասին Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել է երկրի էկոնոմիկայի նախկին նախարար, Էրդողանի նախկին դաշնակիցներից Ալի Բաբաջանը:
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը չունի լիրայի անկման եւ արտարժույթի պահուստների տագնապալի անկման դեմ պայքարելու հետեւողական ռազմավարություն, եւ Թուրքիան լավ տարբերակներ չունի, եթե չվերականգնի վստահությունը ու ներդրումներ չներգրավի:
Էրդողանը աշխատանքից հանել է կենտրոնական բանկի նախագահին եւ ընդունել է իր փեսայի եւ ֆինանսների նախարարի հրաժարականը, երբ լիրան ընկավ ռեկորդային ցածր մակարդակի այն բանից հետո, երբ կենտրոնական բանկը որոշեց չբարձրացնել իր տոկոսադրույքը:
«Հաշվի առնելով ներկայիս քաղաքական կառուցվածքը՝ կառավարության համար շատ ու շատ դժվար կլինի իրավիճակը շտկել պարզապես տնտեսության կառավարման մեջ մի քանի հոգու փոխելով»,- ասել է Բաբաջանը:
Թուրքիան այս տարի ծախսել է 100 միլիարդ դոլար՝ փորձելով զսպել լիրայի անկումը եւ խուսափելով դրամավարկային քաղաքականության խստացումից:
Վերլուծաբանները նշում են, որ կենտրոնական բանկը պետք է բարձրացնի իր հիմնական տոկոսադրույքը, որը կազմում է 10,25%, ինչը ցածր է մոտ 12% ինֆլյացիայից: Բայց Բաբաջանն ասել է, որ դրա համար կպահանջվի Էրդողանի օրհնությունը, որը քննադատում է բարձր տոկոսադրույքները գնաճի մեծացման մեջ: Անցյալ տարի նա աշխատանքից հեռացրել էր բանկի կառավարչին՝ տոկոսադրույքները չիջեցնելու համար:
«Նախագահ Էրդողանը ստիպված կլինի ընտրել երկու տարբերակ՝ իր քաղաքական կապիտալի վատթարացում (տոկոսադրույքների աճով) կամ Թուրքիայի տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգի վատթարացում»,- ասել է Բաբաջանը:
Դրույքների բարձրացումը վտանգում է հետագայում ավելի խեղդել COVID-19 համավարակից տուժած տնտեսությանը, բայց վերլուծաբանները ասում են, որ կենտրոնական բանկի նորանշանակ ղեկավար Նաչի Աղբալը ընտրություն չունի, եթե Թուրքիան ցանկանում է խուսափել արտարժույթի շուկայում հետագա ցնցումներից:
Չորեքշաբթի իր ելույթում Էրդողանը խոստացել է աճի նոր ռազմավարություն, որը կֆինանսավորվի միջազգային ներդրումների միջոցով՝ ընդգծելով պահուստների ավելացման անհրաժեշտությունը: Բայց նա կրկնել է իր պնդումը, որ տոկոսադրույքներն են «ինֆլյացիայի պատճառը»:
«Ժողովրդավարական համակարգում բոլոր հակակշիռները բավականին արագ գոլորշիացել են՝ թողնելով Թուրքիային մեկ անձի բնազդների, հույզերի եւ անձնական համոզմունքների ենթակայության տակ»,- ասել է Բաբաջանը:
Ըստ Բաբաջանի, եթե Էրդողանը չկարողանա նոր ներդրումներ եւ արտարժույթի ներհոսք գտնել, ապա նրա համար դժվար կլինի վերականգնել ֆինանսական կայունությունը:
Կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի բարձր եկամտաբերություն փնտրող ներդրողները կարող են վերադառնալու գայթակղություն ունենալ, «եթե հույսի մի փոքր լույս տեսնեն» թուրքական շուկաներում: Բայց ցանկացած կայուն վերականգնում կպահանջի համակարգային վերակառուցում:

Экономические проблемы Турции не могут быть решены сменой главы Центрального банка и министра финансов, потому что институты потеряли независимость и доверие из-за авторитарного дрейфа президента Тайипа Эрдогана. Об этом в интервью Reuters сказал бывший министр экономики и один из бывших союзников Эрдогана Али Бабаджан.
По его словам, у правительства нет последовательной стратегии по борьбе с падением лиры и тревожным падением валютных резервов, и у Турции нет хороших вариантов, если она не восстановит доверие и не привлечет инвестиции.
Эрдоган уволил председателя центрального банка и принял отставку своего зятя и министра финансов после того, как лира упала до рекордно низкого уровня после решения ЦБ не повышать учетную ставку.
«Учитывая нынешнюю политическую структуру, правительству будет очень и очень сложно исправить положение, просто сменив пару человек в управлении экономикой», - сказал Бабаджан.
В этом году Турция потратила 100 миллиардов долларов, пытаясь обуздать падение лиры, избегая при этом ужесточения денежно-кредитной политики.
Аналитики говорят, что центральный банк должен поднять основную процентную ставку - она составляет 10,25%, что ниже уровня инфляции около 12%. Но Бабаджан сказал, что для этого потребуется благословение Эрдогана, который обвиняет высокие процентные ставки в росте инфляции. В прошлом году он уволил управляющего банка за то, что тот не снизил ставки.
«Президенту Эрдогану придется выбирать между двумя вариантами: ухудшение его политического капитала (с повышением ставок) или ухудшение экономической и финансовой системы Турции», - сказал Бабаджан.
Повышение ставок рискует еще больше задушить экономику, пострадавшую от глобальной пандемии COVID-19, но аналитики говорят, что у новоназначенного главы ЦБ Начи Агбала нет выбора, если Турция хочет избежать дальнейших потрясений на валютном рынке.
В своем выступлении в среду Эрдоган пообещал новую стратегию роста, финансируемую за счет международных инвестиций, подчеркнув необходимость увеличения резервов. Но он повторил свое утверждение о том, что процентные ставки «являются причиной инфляции».
«Все противовесы в демократической системе испарились довольно быстро, оставив Турцию подчиненной инстинктам, эмоциям и личным убеждениям одного человека», - отметил Бабаджан
По словам Бабаджана, если Эрдоган не сможет найти новые инвестиции и приток иностранной валюты, ему будет сложно восстановить финансовую стабильность.
В краткосрочной перспективе инвесторы, ищущие более высокую доходность, могут испытать соблазн вернуться, «если они увидят небольшой свет» надежды на турецких рынках. Но любое прочное восстановление потребует системной перестройки.