Վազգեն Մանուկյանին Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու առաջադրելուց հետո որոշ շրջանակներ ակտիվորեն լծվել են նրա համբավն արատավորելու և կեղտոտ տեխնոլոգիաներով նրա անվան շուրջ հակաքարոզչություն իրականացնելու գործին։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է  «Հայրենիքի փրկության շարժման» մամուլի խոսնակ Անի Գասպարյանը` անդրադառնալով համացանցում տարածված տեսանյութին:
«Համացանցում շրջանառվող տեսանյութի վերաբերյալ
Վազգեն Մանուկյանին Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու առաջադրելուց հետո որոշ շրջանակներ ակտիվորեն լծվել են նրա համբավն արատավորելու և կեղտոտ տեխնոլոգիաներով նրա անվան շուրջ հակաքարոզչություն իրականացնելու գործին։
Դրանցից մեկն էլ Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնում խորհրդի քննարկումներից մեկի ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի խոսքը միտումնավոր կոնտեքստից կտրելու և այլ ենթատեքստով ներկայացնելու խղճուկ փորձերն են։
Ի՞նչ համատեքստում է հնչել խոսքը։
2017 թվականի հոկտեմբերի 19-ին Հանրային խորհրդի լիագումար նիստում քննարկման էր դրվել «Ընտանեկան բռնությունների կանխարգելման և ընտանեկան բռնությունների զոհերի պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն այդ ժամանակ հասարակության շրջանում ակտիվ քննարկումների կիզակետում էր։
Նիստին ներկա էին նաև պետական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Քննարկումը բավականին թեժ էր, եւ Վազգեն Մանուկյանի խոսքը հնչել է ընտանեկան բռնությունների կոնկրետ դեպքերի և նկարագրությունների վերաբերյալ բուռն քննարկման ժամանակ՝ ամենևին ուղղված չլինելով ընտանիքին, այլ ուղղված լինելով բռնության երևույթին։

После выдвижения кандидатуры Вазгена Манукяна на пост премьер-министра от Движения по спасению Родины некоторые круги активно принялись порочить его доброе имя и с помощью грязных технологий проводить антипропаганду вокруг его имени. Об этом на своей странице в Facebook написала пользователь соцсети Ани Гаспарян, комментируя видео, опубликованное в сети.
«О видео, распространяемом в сети
После выдвижения кандидатуры Вазгена Манукяна на пост премьер-министра от Движения по спасению Родины некоторые круги активно принялись порочить его доброе имя и с помощью грязных технологий проводить антипропаганду вокруг его имени.
Одним из примеров тому стали жалкие попытки преднамеренно вырвать из контекста и представить в ином контексте высказывание Вазгена Манукяна во время одного из обсуждений в бытность его на посту председателя Общественного совета.
В каком контексте прозвучало это высказывание?
19 октября 2017 года на пленарном заседании Общественного совета был выдвинут на обсуждение законопроект РА «О предотвращении домашнего насилия и защите жертв домашнего насилия», который тогда находился в центре активных обсуждений в обществе.
На заседании присутствовали также представители государственных и общественных структур.
Обсуждение было довольно бурным, и высказывание Вазгена Манукяна прозвучало во время бурных обсуждений конкретных случаев и описаний домашнего насилия, и вовсе не будучи направленным против семьи, был направлено против насилия, как явления.
Следовательно попытки ввести общество в заблуждение абсурдны и бессмысленны», - написала Ани Гаспарян.