Հանձնաժողովն իր աշխատանքը սկսել է հարցերից, որոնք հանրային արձագանք են առաջացրել: Այս մասին հունվարի 19-ին Ազգային ժողովի նիստում ասաց խորհրդարանի ստեղծած Մետաղական հանքարդյունաբերության ձեռնարկությունների գործունեության քննիչ հանձնաժողովի ղեկավար, անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը, որը ներկայացրեց կատարված աշխատանքի հաշվետվությունը:
Նրա խոսքով՝ իր ստացած բազմաթիվ նախաձեռնությունների թվում առաջարկվել է նաեւ կատարել օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք թույլ կտան երկիր ներգրավել մասնավոր կապիտալ, ինչպես նաեւ հնարավորություն ստեղծել մետաղների արդյունահանման ոլորտում նոր ներդրումային միջավայրի ձեւավորման համար: Մեր աշխատանքը բաժանվել էր առանձին հատվածների: Մենք ուսումնասիրել ենք Ամուլսարի հանքի շահագործման թույլտվության, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի, ինչպես նաեւ Թեղուտի, Սոթքի եւ Մղարդի հանքերի հետ կապված հարցերը»,- պարզաբանեց Բագրատյանը:
Նա նշեց, որ նոյեմբերի 25-ի նիստում քննիչ հանձնաժողովը քննարկել է Գլխավոր դատախազության ու Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության տրամադրած տեղեկությունը: Քննարկվել են հանքարդյունաբերության հետ կապված հարցեր: Գլխավոր դատախազությունից հայտնել են, որ երկու հանքերի դեմ քրեական գործեր են հարուցվել: «Հանքարդյունաբերության 27 ընկերություններ լիցենզիաներ ունեն, որոնց գործողության ժամկետը լրանում է 2025-2045 թվականներին: Ընդգծվում էր նաեւ, որ հանքերից ոչ մեկը ակտիվ շահագործման փուլում պետությանը շահութահարկ չի վճարել: Այսինքն՝ ստացվում է, որ այդ հանքավայրերի ղեկավարությունը վնասով է աշխատում, սակայն ինչ-որ կերպ միջոցներ է գտնում այս կամ այն միջոցառումն իրականացնելու համար, այդ թվում նաեւ բարեգործական»,- նշեց պատգամավորը:
Բագրատյանի խոսքով, դրա հետ կապված առաջարկվել է ուսումնասիրել այդ կազմակերպությունների ներդրումային ծրագրերը, դրանց ծավալները եւ վերջնանպատակները:

Комиссия начала свою работу с вопросов, которые вызвали общественный резонанс. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 19 января глава созданной в парламенте Следственной комиссии по вопросам деятельности предприятий горнорудной промышленности, независимый депутат Сергей Багратян, который представил отчет о проделанной работе.
По его словам, среди множества поступивших к нему инициатив было также предложено внести законодательные изменения, которые позволят привлечь в страну частный капитал, а также создать возможность для формирования новой инвестиционной среды в сфере добычи металлов. «Наша работа была разбита на отдельные проблемы. Мы изучили вопросы, связанные с получением разрешения на эксплуатацию рудника в Амулсаре, Зангезурского медно-молибденового комбината, а также Техутского, Соткского и Мгардского рудников», - пояснил Багратян.
Он отметил, что на заседании 25 ноября следственная комиссия обсудила информацию, предоставленную ей Генпрокуратурой и Министерством территориального управления и инфраструктур. Обсуждались вопросы, связанные с горнодобывающей промышленностью. В Генпрокуратуре сообщили, что в отношении двух рудников возбуждены уголовные дела. «27 горнодобывающих компаний имеют лицензии, срок действия которых истекает с 2025 по 2045 годы. Подчеркивалось также, что ни один из рудников в стадии активной эксплуатации не выплачивал государству налог на прибыль. То есть выходит, что руководство данных горнорудных месторождений работает в себе в убыток, однако каким-то образом находит средства для осуществления тех или иных мероприятий, в том числе и благотворительных», - заметил депутат.
В связи с этим, по словам Багратяна, было предложено изучить инвестиционные программы данных организаций, их объемы и окончательные цели.