2020 թվականին հայտնաբերվել են հազվագյուտ զրոյական կարգավիճակով տեսակներ, որոնք համարվել են Մոսկվայից անհետացած: Դրանցից են նաեւ մոխրագույն բադն ու կրետակերը, գրում է Մոսկվայի կառավարություն-ը:
Հազվագյուտ կենդանիների վերադարձը դեպի մայրաքաղաք հնարավոր էր դարձել էկոհամակարգերը վերականգնելու, պահպանելու եւ զարգացնելու միջոցով՝ հաշվի առնելով մոնիթորինգային հետազոտությունների արդյունքները, ինչպես նաեւ գիտական փորձի եւ բարձր տեխնոլոգիաների կիրառումը:
Մոսպրիրոդայի մասնագետները գրանցել են մայրաքաղաքում ավելի քան 40 տեսակ թռչուն եւ ավելի քան 10 տեսակ կաթնասուն, որոնք գրանցված են Մոսկվայի Կարմիր գրքում: 2020 թվականին ընդհանուր առմամբ անցկացվել է 315 հաշվառում, որոնք թույլ են տվել հայտնաբերել կենսաբանական բազմազանությունը:
Այդպիսի պարբերաբար հաշվառումների ժամանակ Մոսպրիրոդայի մասնագետները գրանցում են բնության տարածքներում բոլոր բնակիչների հետ հանդիպումները, ինչպես նաեւ դրանց հետքերը: Սակայն հատուկ ուշադրություն է հատկացվում Մոսկվայի Կարմիր գրքում ներառված ներկայացուցիչներին հետեւելուն եւ դրանց դիտարկմանը:

В 2020 году были обнаружены виды с нулевой категорией редкости, которые считались исчезнувшими из Москвы. Это серая утка и осоед, пишет правительство Москвы.
Возвращение редких животных в столицу стало возможным благодаря восстановлению, поддержанию и развитию экосистем с учетом результатов мониторинговых исследований, а также использованию научного опыта и высоких технологий. Важно, что в городе проводятся рекультивация, реабилитация нарушенных природных комплексов и биотехнические мероприятия, направленные на создание условий, подходящих для редких видов животных и растений.
Специалисты Мосприроды зафиксировали на природных территориях столицы более 40 видов птиц и свыше 10 видов млекопитающих, занесенных в Красную книгу Москвы. Всего в 2020 году провели 315 учетов, которые позволяют выявить биологическое разнообразие.
Во время таких регулярных учетов специалисты Мосприроды фиксируют встречи со всеми обитателями природных территорий, а также их следы. Но особое внимание уделяется наблюдениям за представителями Красной книги Москвы.
В прошлом году из редких краснокнижных млекопитающих были замечены горностай, заяц-русак и заяц-беляк, черный хорь, лесная куница, обыкновенная кутора. Из редких птиц — широконоска, чирок-свистунок, канюк, чибис, средний пестрый дятел, вальдшнеп, лысуха и другие.