Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Սայեդ Խաթիբզադեն քննադատել է Ֆիանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները Թեհրանի հետ նոր միջուկային համաձայնագիր կնքելու մասին, որում կմասնակցի Սաուդյան Արաբիան, հաղորդում է Tasnim-ը:
Հայտարարության մեջ Սայիդ Խաթիբզադեն պատասխանել է Ֆրանսիայի նախագահի վերջին հայտարարություններին՝ կոչ անելով Էմանուել Մակրոնին զերծ մնալ հապճեպ եւ չմտածված որոշումներից:
«ՀՀԳԾ-ն բազմակողմանի միջազգային համաձայնագիր է, որը հաստատվել է ՄԱԿ-ի ԱԽ 2231 բանաձեւով: Այն ոչ մի դեպքում չպետք է վերանայվի, եւ դրա կողմերը նույնպես որոշված են ու անփոխարինելի»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Նշելով միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալն ու այն ապահովելու հարցում ԵՄ անկարողությունը՝ իրանցի պաշտոնյան ասել է. «Եթե կա թեկուզ փոքր ցանկություն վերականգնել եւ փրկել ՀՀԳԾ-ն, ապա որոշումը պարզ է: ԱՄՆ-ը պետք է վերադառնա ծրագիր եւ չեղարկի բոլոր պատժամիջոցները, որոնք սահմանել էր Իրանի նկատմամբ նախորդ նախագահի օրոք, ինչպես նաեւ ՀՀԳԾ-ի հետ կապված պատժամիջոցները»:
«Եթե ֆրանսիացի պաշտոնյաները մտահոգված են Պարսից ծոցի արաբական պետություններին խոշոր չափով զենքի վաճառքով, ապա նրանք պետք է վերանայեն իրենց քաղաքականությունը»,-հավելել է Խաթիբզադեն:
«Ֆրանսիական զենքն այլ արեւմտյան զենքի հետ մեկտեղ ոչ միայն սպանել է հազարավոր եմենցիներին, այլ նաեւ Պարսից ծոցի տարածաշրջանում անկայունության հիմնական պատճառն է... Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ից ու այլ երկրներից առանց զենքի արտահանման դադարեցման հնարավոր չի լինի ակնկալել կայունություն եւ հանգստություն այդ դելիկատ տարածաշրջանում»,-եզրափակել է Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը:

Пресс-секретарь МИД Ирана Саед Хатибзаде раскритиковал высказывание президента Франции Эммануэля Макрона о необходимости  заключения нового ядерного соглашения с Тегераном, в котором будет участвовать Саудовская Аравия, сообщает Tasnim.
В заявлении, опубликованном в субботу, Саид Хатибзаде ответил на недавние высказывания президента Франции, призвав Эммануэля Макрона воздержаться от поспешных и необдуманных позиций.
«СВПД - это многостороннее международное соглашение, которое было одобрено и стабилизировано резолюцией 2231 Совета Безопасности (ООН). Оно ни в коем случае не подлежит пересмотру, и его стороны также являются определенными и неизменными», - отмечается в заявлении.
Указав на выход США из ядерной сделки и неспособность Европы ее поддержать, иранский пресс-секретарь сказал: «Если есть хоть какое-то желание возродить и спасти СВПД,  то решение простое. США должны вернуться к СВПД  и отменить все санкции, которые были введены (в отношении Ирана) в период пребывания на посту предыдущего президента этой страны (США), а также санкции, не связанные с СВПД».
«Если французские чиновники обеспокоены крупными продажами оружия арабским государствам Персидского залива, им лучше пересмотреть свою политику», - добавил Хатибзаде.
«Французское оружие, наряду с другим западным оружием, не только убило тысячи йеменцев, но и является основной причиной нестабильности в регионе Персидского залива... Без прекращения потока экспорта оружия из Франции, Великобритании, США и других стран нельзя ожидать стабильности и спокойствия в этом деликатном регионе», - добавил пресс-секретарь МИД Ирана.