Շվեդիան նախատեսում է մինչեւ ամառ կորոնավիրուսի դեմ թվային «պատվաստանյութի անձնագիր» թողարկել՝ պայմանով, որ մինչ այդնշված փաստաթղթի համար միջազգային ստանդարտ կգործի, հայտարարել է կառավարությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
Աշխարհի կառավարություններն ու մշակողները ուսումնասիրում են, թե ինչպես կարող են այդպիսի հավաստագրերը օգնել վերականգնել տնտեսությունները՝ նույնականացնելով նրանց, ովքեր պաշտպանված են COVID-19-ից:
«Երբ Շվեդիան եւ մեզ շրջապատող երկրները նորից սկսեն բացել հասարակությունները, պատվաստումների մասին վկայագրերը, հավանաբար, կպահանջվեն ուղեւորությունների եւ, հնարավոր է, այլ գործողությունների համար»,- ասուլիսում ասել է Շվեդիայի թվայնացման նախարար Անդերս Իգեմանը:
Դանիայի նախօրեին հայտարարել էր, որ փետրվարի վերջին կթողարկի կորոնավիրուսի դեմ «պատվաստման անձնագրի» առաջին տարբերակը:

Швеция планирует запустить цифровой «паспорт вакцины» от коронавируса к лету при условии, что к тому времени для этого документа будет действовать международный стандарт, заявилог правительство, передает Reuters.
Правительства и разработчики по всему миру изучают, как такие сертификаты могут помочь восстановить экономику, выявляя тех, кто защищен от COVID-19.
«Когда Швеция и окружающие нас страны снова начнут открывать общества, сертификаты о вакцинации, вероятно, потребуются для поездок и, возможно, для участия в других мероприятиях», - заявил на пресс-конференции шведский министр цифровизации Андерс Игеман.
Накануне Дания заявила, что к концу февраля выпустит первую версию «паспорта вакцинации» против коронавируса.