Շվեդիան նախատեսում է մինչեւ ամառ կորոնավիրուսի դեմ թվային «պատվաստանյութի անձնագիր» թողարկել՝ պայմանով, որ մինչ այդնշված փաստաթղթի համար միջազգային ստանդարտ կգործի, հայտարարել է կառավարությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
Աշխարհի կառավարություններն ու մշակողները ուսումնասիրում են, թե ինչպես կարող են այդպիսի հավաստագրերը օգնել վերականգնել տնտեսությունները՝ նույնականացնելով նրանց, ովքեր պաշտպանված են COVID-19-ից:
«Երբ Շվեդիան եւ մեզ շրջապատող երկրները նորից սկսեն բացել հասարակությունները, պատվաստումների մասին վկայագրերը, հավանաբար, կպահանջվեն ուղեւորությունների եւ, հնարավոր է, այլ գործողությունների համար»,- ասուլիսում ասել է Շվեդիայի թվայնացման նախարար Անդերս Իգեմանը:
Դանիայի նախօրեին հայտարարել էր, որ փետրվարի վերջին կթողարկի կորոնավիրուսի դեմ «պատվաստման անձնագրի» առաջին տարբերակը:

Sweden plans to launch a digital vaccine passport for coronavirus by summer, provided that an international standard is in place for this document by then, Reuters reported quoting the government.
Governments and developers are exploring how such certifications can help rebuild economies by identifying those who are protected from COVID-19.
According to the Swedish Minister of Digitalization Anders Ygeman, when Sweden and the countries around them begin to open up societies again, vaccination certificates are likely to be required for travel and possibly other activities.