Այսօր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ կայացել է ՀՀ պետական տարեկան բյուջեով նախատեսված սուբվենցիաներից բացի ՀՀ համայնքների տնտեսական եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: Բացման խոսքում փոխվարչապետը նշել է. «Համայնքներում բարեկեցիկ միջավայրի ձեւավորումն ու սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացումը մեր գերակա առաջնահերթություններից են: Այդ է վկայում նաեւ սուբվենցիոն ծրագրերի աճող դինամիկան»:
Ներկայացնելով վերջին 3 տարիների համեմատական պատկերը՝ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ եթե 2018թ. փորձնական ծրագրով իրականացվել էր 157 սուբվենցիոն ծրագիր՝ պետական բյուջեի 1.7 մլրդ դրամի չափով համաֆինանսավորմամբ, ապա հաջորդ տարի ծրագրերի թիվը եռապատկվել էր՝ հասնելով 464-ի՝ պետական բյուջեից տրամադրված 9.59 մլրդ դրամի չափով: Ըստ նրա՝ 2020թ. ծրագրերի քանակն ու ծավալը էականորեն աճել են՝ հասնելով 660-ի, որից 570-ի համար ՀՀ բյուջեից հատկացվել էր 14.3 մլրդ դրամ: ՀՀ փոխվարչապետի խոսքով՝ վերոնշյալ ծրագրերն ընդգրկել են համայնքային կյանքի զարգացման գրեթե բոլոր ուղղությունները՝ ասֆալտապատում եւ փողոցային լուսավորության համակարգի կառուցում, ջրային եւ ոռոգման համակարգերի կառուցում կամ նորոգում, բնակավայրերի գազաֆիկացում: Այդ շարքում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցրել հասարակական ու բազմաբնակարան շենքերի, մանկապարտեզների, այգիների եւ պուրակների կառուցման կամ նորոգման ծրագրերը:
Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ամփոփվել են նախորդ տարի ավարտված ծրագրերի արդյունքները: Քննարկվել են 2020թ. սկսված, սակայն կորոնավիրուսի համավարակի եւ պատերազմի պատճառով անավարտ մնացած ծրագրերը: Անդրադարձ է կատարվել 2021թ. նոր սուբվենցիոն նախնական հայտերի, ինչպես նաեւ սուբվենցիաների տրամադրման ընդհանուր քաղաքականության հարցերին:

Today, under the chairmanship of Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan, the inter-agency commission for evaluation of not only the subventions envisaged under the State Budget of Armenia, but also the bids for subvention targeted at the development of economic and social infrastructures in Armenia’s communities. In his opening remarks, Avinyan stated that the formation of an environment for prosperity and the development of social and economic infrastructures in communities are among the government’s overriding priorities.
Presenting the comparative picture of the past three years, Avinyan informed that whereas 157 subvention programs were implemented through a pilot program with co-financing in the amount of AMD 1,700,000,000 from the State Budget in 2018, in 2019, the number of programs tripled, reaching 464, in the amount of AMD 9,590,000,000 from the State Budget. According to him, the quantity and volume of programs in 2020 grew essentially to 660, for 570 of which AMD 14,300,000,000 was allocate from the State Budget. According to the Deputy Prime Minister, the mentioned programs covered almost all areas of development of community life, particularly the construction or repair of apartment buildings, kindergartens, parks and groves.
The commission also summed up the results of the programs that were completed last year and considered the programs that were launched in 2020, but remained incomplete due to the coronavirus pandemic and war. The commission also touched upon new and initial subvention bids for this year and the general policy on granting subventions.