Փետրվարի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին` ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության ռազմական կցորդ Դեննի Փիթի ուղեկցությամբ /նստավայրը` ք.Թբիլիսի/:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է նաեւ տարածաշրջանի անվտանգային միջավայրը, առկա սպառնալիքները եւ ակնկալվող զարգացումները:
Դեսպան Լաքոտն իր հերթին նշել է, որ ռազմական գործողությունների ընթացքում եւ դրանց դադարեցումից հետո իրավիճակը մշտապես եղել է Ֆրանսիայի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, մտահոգությունների մասին բարձրաձայնվել է եւ ջանքեր են գործադրվում իրավիճակի վերջնական կայունացման համար: Պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության մասին խոսելիս դեսպանը տեղեկացրել է համագործակցության բազմակողմանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրերի առաջարկի մասին, որն ընդունվել է պաշտպանության նախարարի կողմից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ ամսվա ընթացքում համագործակցության խթանմանն ուղղված մի շարք միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ:

Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 5 февраля принял Чрезвычайного и полномочного посла Франции в республике Джонатана Лакота в сопровождении военного атташе посольства Франции в Армении Дэнни Питта (резиденция в Тбилиси). Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Минобороны республики.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Министр обороны также представил обстановку безопасности в регионе, существующие угрозы и ожидаемые развития.
В свою очередь, посол Лакот отметил, что во время и после прекращения боевых действий ситуация в регионе всегда была в центре внимания французского руководства. Помимо этого, озвучивались опасения и предпринимаются усилия для окончательной стабилизации ситуации.
Говоря о двустороннем сотрудничестве в области обороны, посол проинформировал о ряде программ, направленных на многостороннее развитие сотрудничества.
Также достигнута договоренность по реализации ряда мер по развитию сотрудничества в следующем месяце.