Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հաշիվ է գրանցել TikTok սոցիալական ցանցում, որպեսզի այնտեղ «տեղեկատվական աշխատանք» իրականացնի, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Ինչպես նշել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, Սմոլենսկայա հրապարակում «վաղուց էին պլանավորվում» այս սոցիալական ցանցում հաշիվ բացել:
«Իսկ վերջին շաբաթների իրադարձությունների զարգացումը արագացրեց գործընթացը: Սա տուրք չէ նորաձեւությանը, այլ պարզապես տեղեկատվական աշխատանք է»,- ընդգծել է նա:
Հունվարի 23-ին եւ 31-ին Ռուսաստանի քաղաքներում տեղի են ունեցել չարտոնված ցույցեր՝ ի պաշտպանություն Ռուսաստան վերադառնալուց հետո ձերբակալված ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնու: Գլխավոր դատախազությունը չարտոնված զանգվածային ցույցերին մասնակցելու անչափահասներին ուղղված կոչեր է հայտնաբերել սոցիալական ցանցերում:
Հունվարի 27-ին «Ռոսկոմնադզորը» հաղորդել էր, որ Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, «Вконтакте», «Одноклассники» սոցիալական ցանցերը, ինչպես նաեւ YouTube վիդեոհոսթինգը կտուգանվեն հունվարի 23-ի անօրինական ակցիաներին մասնակցելու անչափահասներին ուղղված ոչ բոլոր կոչերը հեռացնելու համար:
Նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել է, թե Կրեմլն ակնկալում է, որ ինտերնետային ընկերությունները հարթակ չեն տրամադրի անօրինական գործողությունների մասին ազդարարելու համար:
Փետրվարի 3-ին «Ռոսկոմնադզորը» TikTok-ը օրինակ էր բերել այլ օտարերկրյա սոցիալական ցանցերին՝ դեռահասներին ուղղված կոչերը եւ արգելված այլ բովանդակությունն անհապաղ հեռացնելու համար: «Այլ օտարերկրյա սոցիալական ցանցերի մասին ես, իհարկե, չեմ կարող դա ասել»,- Ռուսաստանի Դաշնության Հասարակական պալատում կայացած լսումների ժամանակ նշել է «Ռոսկոմնադզոր»-ի էլեկտրոնային հաղորդակցության վերահսկման բաժնի պետ Եվգենի Զայցեւը:

МИД России зарегистрировал аккаунт в социальной сети TikTok, чтобы вести в ней «информационную работу», сообщает «Интерфакс».
Как отметила официальный представитель ведомства Мария Захарова, создать профиль в этой социальной сети на Смоленской площади «планировали давно».
«А развитие событий последних недель ускорило процесс. Это не дань моде, а просто информационная работа», - подчеркнула она.
23 и 31 января в российских городах прошли несанкционированные акции в поддержку арестованного после возвращения в Россию оппозиционера Алексея Навального. Генпрокуратура обнаружила в соцсетях призывы к несовершеннолетним участвовать в несанкционированных массовых акциях.
27 января Роскомнадзор сообщил, что соцсети Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, «Вконтакте», «Одноклассники», а также видеохостинг YouTube будут оштрафованы за то, что удалили не все призывы к несовершеннолетним участвовать в несанкционированных акциях 23 января.
Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков сказал, что в Кремле рассчитывают, что интернет-компании не будут предоставлять площадку для анонсирования незаконных акций.
3 февраля Роскомнадзор поставил TikTok в пример другим иностранным соцсетям за оперативное удаление призывов к подросткам и другого запрещенного контента. «В отношении остальных иностранных соцсетей я такого, конечно, сказать не могу», - сказал начальник управления контроля и надзора в сфере электронных коммуникаций Роскомнадзора Евгений Зайцев на слушаниях в Общественной палате РФ.