Համաշխարհային առեւտրի վերականգնումը 2021 թվականի առաջին եռամսյակում կրկին կդանդաղի, քանի որ կորոնավիրուսային համավարակը շարունակում է բացասաբար ազդել տուրիզմի արդյունաբերության վրա: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման խորհրդաժողովի (UNCTAD) զեկույցում:
Երբ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով սահմանված սահմանափակումները 2020 թվականի առաջին կիսամյակում առեւտրի 15 տոկոս անկման հանգեցրին, այն վերականգնվեց երկրորդ կիսամյաում, իսկ չորրորդ եռամսյակում համաշխարհային առեւտուրը երրորդ եռամսյակի համեմատ աճեց շուրջ 8 տոկոսով: Դա հավասարապես տեղի ունեցավ զարգացող տնտեսությամբ երկրների հաշվին, հատկապես` Արեւելյան Ասիայում, որտեղ չորրորդ եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ առեւտուրն աճել է 12 տոկոսով:
«Վերականգնման գործընթացը գլխավորում են Արեւելյան Ասիայի երկրների տնտեսությունները` արտահանման զգալի աճի եւ համաշխարհային շուկայում մասնաբաժնի ավելացման շնորհիվ»,- հայտարարել է UNCTAD-ը` հավելելով, որ չորրորդ եռամսյակում արտադրական ճյուղերի մեծ մասը վերականգնվել է` բացառությամբ էներգիայի եւ տրանսպորտի ոլորտների:
Այնուամենայնիվ, ծառայությունների առեւտուրը կանգ է առել երրորդ եռամսյակում գրանցված մակարդակում: 2021 թվականի առաջին եռամսյակում UNCTAD-ը ապրանքների առեւտրի 1.5 տոկոս անկում եւ ծառայությունների առեւտրի 7 տոկոս անկում է կանխատեսում նախորդ եռամսյակի համեմատ:

Восстановление мировой торговли снова замедлится в первом квартале 2021 года, поскольку пандемия коронавируса продолжает негативно влиять на индустрию туризма. Об этом говорится в докладе Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД).
После того, как ограничения, введенные из-за пандемии коронавируса,  привели к сокращению торговли на 15% в первой половине 2020 года, она восстановилась во второй половине, при этом мировая торговля выросла примерно на 8% в четвертом квартале по сравнению с третьим. Это в значительной степени произошло за счет развивающихся стран, особенно в Восточной Азии, где торговля  выросла на 12% в четвертом квартале по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. «Восточноазиатские экономики возглавляют процесс восстановления благодаря значительному росту экспорта и увеличению доли на мировом рынке», - заявила ЮНКТАД, добавив, что в четвертом квартале восстановился рост большинства производственных секторов, за исключением энергетики и транспорта.
Тем не менее, торговля услугами застопорилась на уровне, наблюдавшемся в третьем квартале.
В первом квартале 2021 года ЮНКТАД прогнозирует сокращение торговли товарами на 1,5% по сравнению с предыдущим кварталом и падение торговли услугами на 7%.