Արդշինբանկն ու Visa–ն առաջարկում են իրենց հաճախորդներին Visa Payment Ring «խելացի» վճարային մատանիները: Visa վճարային մատանիներն առաջին անգամ են ներկայացվում Հայաստանում։ Visa Payment Ring–ն առաջին կրիչ սարքավորումն է մատանու տեսքով՝ ներկառուցված NFC մոդուլով, վճարում կատարելու և Visa քարտապանի հաշվին կցված լինելու հնարավորությամբ։
Հաճախորդները Visa Payment Ring–ի օգնությամբ կարող են արագ և հարմարավետ վճարել ապրանքների և ծառայությունների դիմաց` պարզապես մոտեցնելով մատանին անհպում վճարումներ ընդունող վճարային տերմինալին։ Ընդ որում մինչև 20 000 դրամի վճարումն իրականացվում է առանց PIN–ի մուտքագրման, ինչպես անկոնտակտ քարտերով անկանխիկ վճարումներ կատարելիս։
Մատանին պատրաստված է բարձրորակ կերամիկայից, ունի ժամանակակից տեսք և կարող է դառնալ նորաձև աքսեսուար։
Ինչպես նշեց Արդշինբանկի մանրածախ բիզնեսի տնօրեն Արտակ Խաչատրյանը, վճարային ծառայությունների շուկան դինամիկ զարգանում է, հայտնվում են նոր առաջարկներ նորարարական բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որոնք կոչված են զգալիորեն արագացնել վճարումներ կատարելու գործընթացը` դարձնելով այն ավելի հարմար ու անվտանգ։
«Իսկ վճարային մատանու դեպքում` նաև նորաձև, չէ՞ որ վճարային մատանին կարելի է կրել նաև որպես զարդ։ Անխոս, Visa Payment Ring  վճարային մատանիներն արժանի այլընտրանք են վճարային այլ միջոցներին։ Վստահ եմ, որ այս նոր վճարային գործիքը մեծ տարածում կգտնի Արդշինբանկի հաճախորդների շրջանում», – ասաց նա։
Կովկասում Visa–ի տարածաշրջանային մենեջեր Քրիստինա Դորոսի խոսքով, Visa Payment Ring–ը, վճարումներ կատարելու ֆունկցիայով, թույլ է տալիս սպառողներին օգտվել անկոնտակտ տեխնոլոգիաների բոլոր առավելություններից` հարմար և անվտանգ գնումներ կատարելու համար։
«Այս մատանին ակտուալ նորարարական մշակումների օրինակներից է, որոնք մշտապես ստեղծվում են Visa–ի կողմից` թվային վճարումների համատարած ընդունում ապահովելու և դեպի անկանխիկ տնտեսություն քայլելու նպատակով», – ընդգծեց նա։
Մատանին կարելի է պատվիրել Արդշինբանկի գլխամասային գրասենյակում կամ ցանկացած մասնաճյուղում։
Հիշեցնենք, որ Արդշինբանկը 2020թ.–ին Visa միջազգային վճարային համակարգի կողմից ճանաչվել է Հայաստանում Visa քարտերի խոշորագույն թողարկողը։
Արդշինբանկի վճարային քարտերի սպասարկման ենթակառուցվածքը ներառում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում գործող 60 մասնաճյուղ, 138 բանկոմատ, 670 առևտրային տերմինալ, ինքնասպասարկման ավելի քան 2000 տերմինալ։

Ardshinbank and Visa offer their clients "smart" Visa payment rings. Visa Payment Ring is the first wearable device with a built-in NFC-module in the form of a ring with the ability to make payments and linked to the Visa cardholder’s account.
With the Visa Payment Ring, consumers can quickly and conveniently pay for products and services by simply swiping the ring to the contactless payment terminal. At the same time, payments up to AMD 20,000 are made without entering the PIN-code, as is the case with non-cash payments when using contactless cards.
The ring is made of high quality ceramic, has a modern look, and can become a fashion accessory.
Artak Khachatryan, Ardshinbank Retail Business Director, noted that the payment services market is developing dynamically with new proposals appearing in the field of high innovative technologies, which are designed to significantly speed up the payment process and make it more convenient and safe.
“And in the case of payment rings, it is also fashionable, because the payment ring can also be worn as a piece of jewelry. Of course, Visa Payment Rings are a worthy alternative to other payment methods. I am confident that this new payment instrument will become popular among Ardshinbank's clients,” he said.
According to Kristina Dorosh, Visa Manager for the Caucasus Region, the Visa Payment Ring with the ability of making payments allows consumers to use all the advantages of contactless technologies for convenient and secure shopping.
“This ring is one example of the ongoing innovation that Visa is continually creating to enable digital payments to be accepted everywhere and to move towards a cashless economy,” she said.
The ring can be ordered at the head office or at any branch of Ardshinbank.
To remind, Ardshinbank was recognized in 2020 by the international payment system Visa as the largest issuer of its cards in Armenia.