ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հունիսի 23-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Կուրոպատկինո բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Ուիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/, Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/ եւ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/:
Հակառակ կողմից դիտարկման խմբում էին ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող փոխգնդապետ Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/ եւ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Մարիուս Պուոձիունասը /Լիտվա/:
Դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Սակայն ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր, նախօրոք համաձայնեցված կետ, որի հետևանքով ԵԱՀԿ դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկում կատարել ավելի հեռու տարածությունից:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

STEPANAKERT. – In accordance with the earlier achieved agreement with the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Republic’s authorities, OSCE conducted a regular monitoring on Thursday in the line of contact between NKR-Azerbaijan armed forces near Kuropatkino settlement.
On the part of Karabakh the monitoring was conducted by field assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Hristo Hristov and Antal Hedrich and personal assistant William Pryor, the press service of NKR Foreign Office informed Armenian News-NEWS.am.
Coordinator of the OSCE office Imre Palatinius and field assistant Marius Puodziunas conducted monitoring from the Azerbaijani side.
The monitoring revealed no incidents but the Azerbaijani side did not lead the OSCE mission to the earlier agreed point of its front-lines, as a result it was conducted from a farther distance.
The mission from the Karabakhi side was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs.