«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Թեեւ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը փորձում է ամեն ինչ անել կորոնավարակի դեմ պատվաստումների հանդեպ հասարակական հետաքրքրությունը մեծացնելու համար, սակայն Հայաստանում պատվաստումների քանակը, միեւնույնն է, շարունակում է մտահոգիչ ձեւով քիչ լինել:
Նշենք, որ մինչեւ այս պահը Հայաստանում 80 հազարից ավելի մարդ է պատվաստվել, այսինքն՝ բնակչության շուրջ 2,9 տոկոսը: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ մտահոգիչ էր համարել այս թվերը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ այս թվերի եւ հաշվարկի մեջ այլ իրականություն է թաքնված: Բանն այն է, որ իրականում Հայաստանի բնակչության 2.9 տոկոսը չէ, որ պատվաստվել է, ինչպես փորձում են ցույց տալ պատկան մարմինները: Բանն այն է, որ պատվաստվողների մեջ մեծ թիվ են կազմում օտարերկրացիները, որոնք, գտնվելով Հայաստանում, պատվաստվել են, եւ Առողջապահության նախարարությունը այդ թիվն էլ է ներկայացնում 80 հազար պատվաստված մարդկանց մեջ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանին՝ խնդրելով տրամադրել տվյալներ, թե պատվաստվածների մեջ քանիսն են օտարերկրացիները: Վերջինս վստահեցրեց, թե նման առանձին վիճակագրություն իրենք չունեն: Նկատենք՝ պատվաստումներն արվում են անձնագրային տվյալներով, եւ անհնար է չպարզել՝ պատվաստվողը ինչ ազգություն կամ քաղաքացիություն ունի:
Իրականում, այո, պատվաստումներ են արվել մեծ թվով օտարերկրացիների: Ստացվում է, որ օտարերկրացիները ՀՀ պետբյուջեի հաշվին անվճար պատվաստումներ են ստանում ու վերադառնում իրենց երկրներ, իսկ ՀՀ քաղաքացիներն այնքան էլ հակված չեն պատվաստվել: Պատվաստանյութերը թերեւս կարճ ժամկետ ունեն եւ արագ սպառման անհրաժեշտություն»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: Although the RA Ministry of Health is trying to do everything possible to increase public interest in vaccination against the coronavirus, it is all the same; the number of [these] vaccinations in Armenia continues to alarmingly low.
Let us note that so far more than 80 thousand people in Armenia have been vaccinated; that is, about 2.9 percent of the [country’s] population. During a consultation he convened yesterday, Acting Prime Minister Nikol Pashinyan had considered these numbers worrying.
Zhoghovurd daily found out that another reality is hidden in these numbers and calculations. The thing is that in reality, it is not 2.9 percent of the population of Armenia that has been vaccinated, as the relevant authorities are trying to show. The thing is that a large number of the people being vaccinated [in Armenia against COVID-19] are foreigners who have been vaccinated while in Armenia, and the Ministry of Health represents that number also among the 80 thousand vaccinated people.
Zhoghovurd daily addressed RA Minister of Health spokesperson Hripsime Khachatryan, asking to provide data on how many foreigners are among the vaccinated. She assured that they do not have such separate statistics. Let us note that [coronavirus] vaccinations are carried out [in Armenia] with passport data, and [therefore] it is impossible not to find out what nationality or citizenship the person being vaccinated has.
In fact, yes, a large number of foreigners have been vaccinated [in Armenia against the coronavirus]. It turns out that foreigners receive free vaccinations at the expense of the RA state budget and return to their countries, whereas the RA citizens are not so inclined to be vaccinated.