Տանզանիայում ուժի մեջ է մտել երկրում բջջային դրամական փոխանցումների վրա դրված, այսպես կոչված, «հայրենասիրության հարկը», հայտնում է BBC-ն:
Հարկը, որը երկրի խորհրդարանը հաստատել էր անցյալ ամիս, լրացուցիչ վճարներ է տրամադրում ամեն անգամ, երբ դուք հեռախոսով վճարումներ եք ուղարկում կամ ստանում:
Որոշ ձեռնարկություններ նշում են, որ հայրենասիրության հարկը տրանզակցիաների համար վճարների կրկնապատկման է հանգեցրել:
Տանզանիայի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ հավաքված գումարը կուղղվի զարգացման այնպիսի ծրագրերի ֆինանսավորմանը, ինչպիսին է դպրոցների ապահովումը ջրամատակարարմամբ:
Բայց նոր հարկը քննադատության տեղիք է տվել՝ արեւելաաֆրիկյան երկրի աղքատ քաղաքացիներին ուղղված լինելու համար:

В Танзании вступил в силу  так называемый «налог патриотизма», наложенный на мобильные денежные переводы в стране, передает BBC.
Налог, который был утвержден парламентом страны в прошлом месяце, предусматривает  дополнительные сборы каждый раз при отправке или приеме платежей через телефон.
Некоторые фирмы указывают, что сбор за патриотизм привел к удвоению комиссии за транзакции.
Министерство финансов Танзании  заявило, что собранные деньги пойдут на финансирование проектов развития, таких как обеспечение школ водопроводом.
Но новый налог вызвал критику как несправедливо нацеленный на бедных граждан восточноафриканской страны.