Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մեղադրել է Եվրահանձնաժողովին «օրինականացված խուլիգանության» մեջ Հունգարիայի օրենսդրության հետ կապված դատական գործողություններ ձեռնարկելու մտադրության հայտարարության հետ կապակցությամբ, որը ԸՕ-ն ԼԳԲՏ անձանց նկատմամբ խտրականություն է համարում:
Նոր օրենքը դպրոցներին արգելում է օգտագործել նյութեր, որոնք նույնասեռականություն կամ սեռափոխություն են քարոզում, հայտնում է Reuters-ը:
«Այդ գործողություններն օրինականացված խուլիգանություն են... Եվրահանձնաժողովի դիրքորոշումն ամոթալի է»,- ասել է Վիկտոր Օրբանը: Նա հայտարարել է, որ բանավեճը հունգարացիներին թույլ տվեցին նայել «եվրոպական կյանքին», նրան, թե ինչ է տեղի ունենում Գերմանիայի դպրոցներում՝ կրկնելով, որ Հունգարիան թույլ չի տա ԼԳԲՏ ակտիվիստներին «երթով ներքեւ եւ վերեւ քայլել»՝ «սեռական քարոզ» իրականացնելով:

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан обвинил Европейскую комиссию в «легализованном хулиганстве» в связи с ее заявлением о намерении предпринять правовые меры в связи с венгерским законом, который ЕК считает дискриминационными по отношению к ЛГБТ.
Новый закон запрещает школам использовать материалы, пропагандирующие гомосексуальность или изменение пола, передает Reuters.
«Эти действия являются легализованным хулиганством ... Позиция Европейской комиссии постыдна», - заявил Виктор Орбан. Он сказал, что дебаты позволили венграм взглянуть в «европейскую жизнь», на то, что происходит в школах в Германии, повторив, что Венгрия не позволит ЛГБТ-активистам «маршировать вверх и вниз» в школах, продвигая «сексуальную пропаганду».