Իրավապահները պետք է ուսումնասիրեն Փաշինյանի նախկին մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանի եւ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի զրույցի երեկվա հրապարակումը: Այս մասին հուլիսի 16-ին «Հայաստանում քաղաքական եւ իրավական մարտահրավերներն ընտրություններից հետո» խորհրդաժողովին ասաց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Էլինար Վարդանյանը:
Նա հավելեց, որ հետաքննող հանձնաժողով ստեղծելու հարցը պետք է բարձրացվի խորհրդարանում:
«Այս հանձնաժողովը պետք է ուսումնասիրի վերջին արցախյան պատերազմի հանգամանքները, այդ թվում՝ այս դրվագը»,- նշեց Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ լրագրող Նաիրի Օխիկյանը ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության նախաձեռնած քննարկման ժամանակ անդրադարձել էր նաեւ Արցախյան վերջին պատերազմին՝ ցնցող փաստեր ներկայացնելով պատերազմի մասին: Օխիկյանը ներկայացրել էր նաեւ Լապշինի եւ Վլադիմիր Կարապետյանի խոսակցությունը, որը տեղի էր ունեցել 2019 թվականի մայիսի 11-ին, որի մասին բլոգերն ավելի ուշ պատմել էր նրան:
«Վովան ասաց ինձ, որ ես «շատ եմ խոսում Ադրբեջանի դեմ, դիմում եմ միջազգային դատարան Ադրբեջանի դեմ եւ այլն: Բայց իմացեք, որ մենք գնալու ենք Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ բարեկամության ուղով եւ փոխելու ենք մեր կողմնորոշումը»: Ես հարցնում եմ, թե ինչպես եք գնալու այս ճանապարհով՝ հաշվի առնելով, որ նրանք ցանկանում են Ղարաբաղը: Եվ դուք չեք կարող գնալ այդ ճանապարհով՝ առանց Ղարաբաղից հրաժարվելու: Կարապետյանն ինձ ասաց. «Բայց ո՞վ ասաց, որ մենք չենք հրաժարվելու դրանից»: Ես հարցնում եմ. ինչպե՞ս եք այն վերադարձնելու: Բանակը չի տա, ժողովուրդը չի տա: Նա ասաց, որ եթե ժողովուրդը մի քանի հազար զոհ տա, այն էլ ոնց կտա»,- պատմել էր Լապշինը:

Law-enforcement authorities need to explore yesterday’s disclosure of the conversation between acting Prime Minister Nikol Pashinyan’s ex-spokesperson Vladimir Karapetyan and blogger Alexander Lapshin. This is what member of the opposition ‘Armenia’ bloc Elinar Vardanyan said during today’s forum entitled “The Political and Legal Challenges in Armenia After the Elections”.
Vardanyan added that the creation of an inquest committee needs to be raised in parliament and that the committee needs to explore the circumstances of the recent war in Artsakh (Nagorno-Karabakh), including this episode.
During a discussion hosted by the Nigol Aghbalian Student Union of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party, journalist Nairi Hokhikyan also touched upon the latest war in Artsakh and presented appalling facts, as well as the conversation between Lapshin and Karapetyan that was held on May 11, 2019 and about which the blogger had told him later.
“Vova told me I “speak against Azerbaijan a lot, address the international court against Azerbaijan, etc., but know that we are going to take the path towards friendship with Azerbaijan and Turkey and change our course”. When I asked him how they are going to take this path, taking into consideration the fact that Azerbaijan and Turkey want Nagorno-Karabakh and that they can’t take this path without renouncing Nagorno-Karabakh, Karapetyan told me the following: “But who said we aren’t going to renounce it?” I asked him how they are going to return it since the army and people won’t give Nagorno-Karabakh, and he said the army and people will give Nagorno-Karabakh, if several thousands of people die,” Lapshin said.