Իրավապահները պետք է ուսումնասիրեն Փաշինյանի նախկին մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանի եւ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի զրույցի երեկվա հրապարակումը: Այս մասին հուլիսի 16-ին «Հայաստանում քաղաքական եւ իրավական մարտահրավերներն ընտրություններից հետո» խորհրդաժողովին ասաց «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Էլինար Վարդանյանը:
Նա հավելեց, որ հետաքննող հանձնաժողով ստեղծելու հարցը պետք է բարձրացվի խորհրդարանում:
«Այս հանձնաժողովը պետք է ուսումնասիրի վերջին արցախյան պատերազմի հանգամանքները, այդ թվում՝ այս դրվագը»,- նշեց Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ լրագրող Նաիրի Օխիկյանը ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության նախաձեռնած քննարկման ժամանակ անդրադարձել էր նաեւ Արցախյան վերջին պատերազմին՝ ցնցող փաստեր ներկայացնելով պատերազմի մասին: Օխիկյանը ներկայացրել էր նաեւ Լապշինի եւ Վլադիմիր Կարապետյանի խոսակցությունը, որը տեղի էր ունեցել 2019 թվականի մայիսի 11-ին, որի մասին բլոգերն ավելի ուշ պատմել էր նրան:
«Վովան ասաց ինձ, որ ես «շատ եմ խոսում Ադրբեջանի դեմ, դիմում եմ միջազգային դատարան Ադրբեջանի դեմ եւ այլն: Բայց իմացեք, որ մենք գնալու ենք Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ բարեկամության ուղով եւ փոխելու ենք մեր կողմնորոշումը»: Ես հարցնում եմ, թե ինչպես եք գնալու այս ճանապարհով՝ հաշվի առնելով, որ նրանք ցանկանում են Ղարաբաղը: Եվ դուք չեք կարող գնալ այդ ճանապարհով՝ առանց Ղարաբաղից հրաժարվելու: Կարապետյանն ինձ ասաց. «Բայց ո՞վ ասաց, որ մենք չենք հրաժարվելու դրանից»: Ես հարցնում եմ. ինչպե՞ս եք այն վերադարձնելու: Բանակը չի տա, ժողովուրդը չի տա: Նա ասաց, որ եթե ժողովուրդը մի քանի հազար զոհ տա, այն էլ ոնց կտա»,- պատմել էր Լապշինը:

Правоохранители должны изучить вчерашнюю публикацию разговора бывшего пресс-секретаря Пашиняна Владимира Карапетяна и блогера Александра Лапшина. Об этом на конференции «Политические и правовые вызовы в Армении после выборов» 16 июля заявила представитель блока «Армения» Элинар Варданян.
Она добавила, что в парламенте должен быть поднят вопрос создания следственной комиссии.
«Эта комиссия должна расследовать обстоятельства последней Арцахской войны, в том числе и этот эпизод», - отметила Варданян.
Напомним, что журналист Наири Охикян в ходе обсуждения, инициированного студенческим союзом АРФД «Никол Агбалян», коснулся также последней Арцахской войны, представив шокирующие факты о войне.
Помимо всего прочего, Охикян представил беседу Лапшина и Владимира Карапетяна, состоявшуюся 11 мая 2019 года, о которой блогер рассказал ему позже:
«Вова сказал мне, что я «много говорю против Азербайджана, обратился в международный суд против Азербайджана и так далее. Но знай, что мы пойдем по пути дружбы с Азербайджаном и Турцией и меняем нашу ориентацию». Я спрашиваю, как вы пойдете по этому пути, учитывая, что они хотят Карабах. И вы не можете пойти по этому пути, не отдав Карабах. Карапетян сказал мне: «Но кто сказал, что не отдадим?» Я спрашиваю: как отдадите? Армия не отдаст, народ не отдаст. Он говорит, что если народ даст несколько тысяч жертв, еще как отдаст», - рассказал Лапшин.