ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Facebook-ի նման սոցցանցերը «սպանում են մարդկանց»՝ թույլ տալով, որ իրենց հարթակում ապատեղեկատվություն տեղադրվի կորոնավիրուսի պատվաստանյութերի վերաբերյալ, հաղորդում է Reuters-ը:
«Լսեք, մեր միակ համաճարակը չպատվաստվածների շրջանում է: Եվ նրանք սպանում են մարդկանց»,- Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է Բայդենը՝ պատասխանելով ապատեղեկատվության եւ այն մասին, թե ինչ կցանկանար ասել Facebook-ի նման սոցցանցերին:
COVID-19-ի ապատեղեկատվությունը տարածվել է համավարակի ընթացքում սոցցանցերի կայքերում, այդ թվում՝ Facebook-ը, Twitter-ը եւ դրա սեփականությունը հանդիսացող YouTube-ը:
Facebook-ը կանոններ է ներդրել, որոնք ուղղված չեն COVID-19-ի եւ դրա համար պատվաստանյութերի վերաբերյալ հատուկ կեղծ պնդումների դեմ, եւ հայտնում է, որ մարդկանց հավաստի տեղեկատվություն է տրամադրում թեմայի վերաբերյալ:
«Մեզ չեն շեղելու այն մեղադրանքները, որոնք չեն հիմնավորվում փաստերով», - ասաց Facebook- ի խոսնակ Քեվին ՄաքԱլիստերը: «Փաստն այն է, որ ավելի քան 2 միլիարդ մարդ Facebook-ում դիտել է COVID-19-ի եւ պատվաստանյութերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը, քան համացանցի ցանկացած այլ հարթակում»:
«Ավելի քան 3.3 միլիոն ամերիկացի նաեւ մեր պատվաստանյութերի որոնողից՝ պարզելու, թե որտեղ եւ ինչպես պատվաստանյութեր պատվաստել: Փաստերը ցույց են տալիս, որ Facebook-ն օգնում է կյանքեր փրկել: Եւ վերջ»,- ասել է նա:

Президент США Джо Байден заявил, что социальные медиа-платформы, такие как Facebook, «убивают людей», позволяя размещать дезинформацию о вакцинах против коронавируса на своей платформе, сообщает Reuters. https://www.reuters.com/
«Послушайте, единственная пандемия, которая у нас есть — среди непривитых. И они убивают людей», — сказал Байден журналистам в Белом доме, когда его спросили о дезинформации и о том, что он хотел бы сказать социальным сетям, таким как Facebook.
Дезинформация COVID-19 распространилась во время пандемии на сайтах социальных сетей, включая Facebook, Twitter и принадлежащий и YouTube.
Facebook ввел правила, запрещающие делать конкретные ложные заявления о COVID-19 и вакцинах для него, и сообщает, что предоставляет людям достоверную информацию по этой теме.
«Мы не будем отвлекаться на обвинения, которые не подкреплены фактами», - заявил представитель Facebook Кевин Макалистер. «Дело в том, что более 2 миллиардов человек просмотрели авторитетную информацию о COVID-19 и вакцинах на Facebook, что больше, чем в любом другом месте в Интернете».
«Более 3,3 миллиона американцев также использовали наш инструмент поиска вакцин, чтобы узнать, где и как получить вакцину. Факты показывают, что Facebook помогает спасать жизни. И точка», — сказал он.