Երկու հարյուր չվերթ է չեղարկվել Լիսաբոնի օդանավակայանում հուլիսի 17-ին օդանավակայաններ սպասարկող Groundforce ընկերության աշխատակիցների երկօրյա գործադուլի պատճառով: Չվերթները չեղարկվել են, հավանաբար, մինչեւ ակցիայի ավարտը կիրակի երեկոյան, հայտնել է ընկերությունը, որը ղեկավարում է Պորտուգալիայի օդանավակայանները, հաղորդում է Reuters-ը:
Օդանավակայանները սպասարկելու գծով Տեխնիկների արհմիության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ աշխատակիցների շուրջ 100 տոկոսը մասնակցել է գործադուլին շաբաթ երկրի ամենածանրաբեռնված օդանավակայանում:
Groundforce-ի աշխատակիցները պահանջում են, որ ընկերությունը, որն ունի ֆինանսական դժվարություններ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով, վճարի աշխատավարձերն ու արձակուրդայիններն այս տարի առանց ուշացումների:
TAP պորտուգալական ավիաընկերությունն առաջարկել է գումար առանձնացնել, որն անհրաժեշտ է Groundforce-ի համար իր աշխատողների արձակուրդայինները վճարելու համար, սակայն առաջարկը մերժվել է ղեկավարող ընկերության կողմից:

Двести рейсов были отменены в аэропорту Лиссабона 17 июля из-за начала двухдневной забастовки работников компании Groundforce по обслуживанию аэропортов. Рейсы отменены, вероятно, до окончания акции в воскресенье вечером, сообщила компания, управляющая аэропортами Португалии, сообщает Reuters.
Представитель Профсоюза техников по обслуживанию аэропортов сообщил, что около 100% рабочих приняли участие в забастовке в Лиссабоне в субботу в самом загруженном аэропорту страны.
Работники Groundforce требуют, чтобы компания, предлагающая услуги наземного обслуживания воздушных судов, которая испытывает серьезные финансовые трудности из-за пандемии коронавируса, выплатила заработную плату без каких-либо задержек и отпускные в этом году.
Португальская авиакомпания TAP предложила одолжить деньги, необходимые для того, чтобы Groundforce выплатила отпускные своим работникам, но предложение было отвергнуто управляющей компанией.