Գործերը միացնելու կամ անջատելու, անձին որպես մեղադրյալ ներգրավելու, գործի վարույթը կարճելու, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, գործով վարույթը կասեցնելու կամ վերսկսելու մասին որոշումները, ինչպես նաև նախաքննության ժամկետը երկարացնելու, կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու և դրանց ժամկետը երկարացնելու միջնորդություններ հարուցելու մասին որոշումներն ընդունում է միայն քննչական խմբի ղեկավարը: Այսինքն ակնհայտ է, որ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումն ապօրինի է և նրա նկատմամբ ընտրված կալանքը նույնպես, ուստի Ա․ Առուշանյանն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի։ Այս մասի իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
«Առուշ Առուշանյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը, ինչպես նաև նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց միրառելու միջնորդություն հարուցելու մասին քննիչի միջնորդությունը կայացրել է քննիչ Խ․ Մեջլումյանը, այնինչ տվյալ գործով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին, որի ղեկավարն ըստ նյութերի, որոնք տրամադրվել են պաշտպանության կողմին և դատարանին հանդիսացել է քննիչ Արման Մանուչարյանը։
Մինչդեռ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝
Գործերը միացնելու կամ անջատելու, անձին որպես մեղադրյալ ներգրավելու, գործի վարույթը կարճելու, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, գործով վարույթը կասեցնելու կամ վերսկսելու մասին որոշումները, ինչպես նաև նախաքննության ժամկետը երկարացնելու, կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու և դրանց ժամկետը երկարացնելու միջնորդություններ հարուցելու մասին որոշումներն ընդունում է միայն քննչական խմբի ղեկավարը:
Այսինքն ակնհայտ է, որ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումն ապօրինի է և նրա նկատմամբ ընտրված կալանքը նույնպես, ուստի Ա․ Առուշանյանն անհապաղ պետք է ազատ արձակվի։
Ենթադրում եմ, որ ՀՔԾ-ն և Գլխավոր Դատախազությունը կփորձեն ներկայացնել իրականությունն այնպես, թե իբրև առկա է քննչական խմբի նոր ղեկավար նշանակելու մասին որոշում, որը շատ պատահաբար չի տրվել թե պաշտպանության կողմին և թե դատարանին։ Չի ստացվելու»,- գրել է նա:

Уголовное преследование мэра Гориса Аруша Арушаняна незаконно, избранная в его отношении мера пресечения также, посему он должен быть немедленно освобожден. Об этом на своей странице в Facebook написал адвокат Арушаняна - Эрик Алексанян.
«Решение о привлечении Аруша Арушаняна в качестве обвиняемого, а также ходатайство о применении ареста принято следователем Х. Межлумяном, Между тем, предварительное следствие по делу возложено на следственную группу, руководителем которой, согласно предоставленным защите материалам, является следователь Арман Манучарян.
Между тем, согласно ч. 2 ст.195 УПК Армении: решения о присоединении к делу или прекращении дела; привлечении лица в качестве обвиняемого; прекращении дела; прекращении уголовного преследования; приостановлении или возобновлении производства по делу, а также о продлении срока предварительного следствия; ходатайства об избрании в качестве меры пресечения ареста и о продлении срока ареста принимает только руководитель следственной группы.
Таким образом, очевидно, что уголовное преследование в отношении Аруша Арушаняна, как и избрание в его отношении ареста незаконны, почему Арушанян должен быть немедленно освобожден.
Предполагаю, что ССС и Генпрокуратура попытаются представить ситуацию таким образом, будто есть решение о назначении нового руководителя следственной группы, которое совершенно случайно не было предоставлено ни защите, ни суду. Не выйдет!»- написал он.