Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հետեւում է COVID-19-ի եւս մեկ նոր՝ Մու տարբերակին, որի մուտացիաները, ինչպես մտահոգվում է ԱՀԿ-ն, կարող են նրան կայուն դարձնել պատվաստանյութերի հանդեպ:
Մու տարբերակը, որը նաեւ անվանում են B.1.621, ավելացվել է կազմակերպության դիտարկման ցանկին՝ որպես «հետաքրքիր տարբերակ»:
Մու տարբերակն ունի բազմաթիվ մուտացիաներ, որոնք ցույց են տալիս իմունային փախուստի հնարավոր հատկությունները:
Նախնական տվյալները ցույց են տվել, որ այն կարող է խուսափել բետա-տարբերակի նման պատվաստումից, բայց փորձագետները հայտարարել են, որ շտամի լրացուցիչ հետազոտություններ են անհրաժեշտ:
Կոլումբիայում 2021 թվականի հունվարին առաջին հայտնվելուց ի վեր Մու տարբերակը հայտնվել է առնվազն 39 երկրներում:

Всемирная организация здравоохранения отслеживает еще один новый вариант COVID-19 с мутациями, которые, как опасается ВОЗ, могут сделать его устойчивым к вакцинам.
Вариант Mu, также известный как B.1.621, был добавлен как «интересный вариант» в список наблюдения организации.
Вариант Mu имеет совокупность мутаций, которые указывают на потенциальные свойства иммунного ускользания.
Предварительные данные показали, что он может уклоняться от вакцинации аналогично бета-варианту, но эксперты заявили, что необходимы дополнительные исследования штамма.
С момента первого появления в Колумбии в январе 2021 года вариант Mu появился как минимум в 39 странах.