Միացյալ Նահանգների դեղատների ցանցերն ու տեղական իշխանություններն այս տարվա մարտի 1-ից կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի առնվազն 15.1 մլն դեղաչափ են աղբը նետել: Այս մասին հայտնում է NBC հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով կառավարության տվյալները:
Մասնավորապես, Walgreens դեղատնային ընկերությունը հայտնել է 2.6 միլիոն չօգտագործված դեղաչափի, CVS-ը՝ 2.3 միլիոն դեղաչափի, Walmart կորպորացիայի դեղատները՝ 1.6 միլիոն դեղաչափի, Rite Aid-ը՝ 1 միլիոն դեղաչափի մասին: Առողջապահության պետական ​​նախարարությունները նույնպես պատվաստանյութեր են նետել աղբը, բայց՝ ավելի փոքր ծավալներով: Հեռուստաընկերությունը նշում է, որ պատվաստանյութերի՝ աղբը նետած դեղաչափերն օգտագործվածների համեմատ աննշան են. պատվաստումների սկզբից ի վեր, դրանց թիվն ԱՄՆ-ում 368 միլիոն է, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ NBC-ի՝ իշխանությունների ներկայացրած տվյալները թերի են եւ չեն պարունակում տեղեկատվություն որոշ նահանգների եւ հաստատությունների մասին: Բացի այդ, պետական ​​փաստաթղթերում չի նշվում, թե ինչու դեղաչափերը չեն օգտագործվել: Դա կարող է պայմանավորված լինել ամպուլների վնասման, պահպանման պայմանների խախտման կամ այլ պատճառներով:

Pharmacy chains and local authorities in the United States have thrown away at least 15.1 million doses of coronavirus vaccines since March 1 of this year, NBC TV reported referring to government data.
The Walgreens pharmacy company reported 2.6 million unused doses, CVS - 2.3 million, Walmart corporation pharmacies - 1.6 million, Rite Aid - 1.1 million.
The state health ministries also threw out the vaccine. but in smaller volumes. The TV company notes that the number of discarded doses of vaccines is insignificant compared to the number of used ones - in total, since the beginning of vaccination, there are more than 368 million of them in the United States.
According to NBC, the data provided by the authorities is incomplete and does not contain information about some states and institutions. In addition, government documents do not specify why vaccine doses were not used. This can be due to damage to the ampoules, storage conditions or other reasons.