Քաբուլում Կատարի դեսպան Սաիդ Մուբարաք Ալ Հայարին Ալ Հաջրին հայտարարել է, որ մայրաքաղաքի օդանավակայանը, որը ժամանակավորապես փակվել էր Աֆղանստանում իշխանությունը զավթած թալիբների կողմից, վերսկսել է աշխատանքը: Երկու ներքին չվերթ է իրականացվել Քաբուլի օդանավակայանից դեպի Մազարի Շարիֆ եւ Քանդահար քաղաքներ, հայտնում է The Khaama Press-ը:
«Քաբուլի օդանավակայանից երկու ներքին չվերթ է իրականացվել դեպի Մազարի Շարիֆ եւ Քանդահար: Կատարի տեխնիկական մասնագետների խումբը շարունակում է աշխատել օդանավակայանում անհրաժեշտ բոլոր աշխատանքներն ավարտելու ուղղությամբ»,- ասել է դիվանագետը:
Նա պարզաբանել է նաեւ, որ «մոտ օրերս Քաբուլի օդանավակայանը կկարողանա էլ ավելի շատ չվերթներ ընդունել»:
Աֆղանստանում թռիչքները դադարեցվել էին թալիբների կողմից, ովքեր մտադիր էին տեխնիկական վիճակի գնահատումից հետո վերականգնել օդանավակայանի աշխատանքը: Կատարից ու Թուրքիայից տեխնիկական մասնագետներ են ժամանել Քաբուլ, վերջին մի քանի օրերին վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում:

Посол Катара в Кабуле Саид Мубарак аль-Хаярин аль-Хаджри заявил, что столичный аэропорт, временно закрытый захватившим власть в Афганистане «Талибаном», возобновил свою работу. Из аэропорта Кабула отправлены два внутренних рейса - в города Мазари-Шариф и Кандагар, сообщает The Khaama Press.
«Из аэропорта Кабула были осуществлены вылеты двух внутренних рейсов - в Мазари-Шариф и Кандагар. Группа катарских технических специалистов продолжает трудиться над завершением всех необходимых работ в воздушной гавани», - отметил дипломат.
Он также уточнил, что «в ближайшие дни кабульский аэропорт сможет принимать еще большее количество рейсов».
Полеты в Афганистане были прекращены талибами, которые намеревались возобновить работу аэропорта после оценки его технического состояния. В Кабулу прибыли технические специалисты из Катара и Турции, последние несколько дней проводятся восстановительные работы.