ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչ Լյու Պենյույը կորոնավիրուսի ծագման մասին ԱՄՆ զեկույցը ոչ գիտական է անվանել, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով South China Morning Post-ը:
Ավելի վաղ՝ ուրբաթ օրը, ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրենի գրասենյակի կայքում զեկույց էր հրապարակվել կորոնավիրուսի ծագման մասին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ հետախուզական հանրությունը կողմ չէ կորոնավիրուսի ծագման երկու առաջատար տեսություններից որեւէ մեկին՝ բնական կամ լաբորատոր՝ հավատալով, որ դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է ճիշտ լինել։ Բացի այդ, ըստ զեկույցի, ԱՄՆ հետախուզական հանրությունը կարծում է, որ COVID-19-ը գենետիկորեն ձեւափոխված չէ։
«Անկախ նրանից, թե քանի անգամ է այն թարմացվել, COVID-19-ի ծագման, այսպես կոչված, գնահատականը, որը հրապարակվել է ԱՄՆ հետախուզական համայնքի կողմից, լիովին հակագիտական է։ Դա միայն կխաթարի գիտականորեն հիմնավորված ծագման հետազոտությունը եւ կխոչընդոտի վիրուսի աղբյուրը գտնելու գլոբալ ջանքերը», - ասաց Լյու Պենյույը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն հրաժարվում է պատասխանել միջազգային հանրության կասկածներին Ֆորտ Դետրիկում ամերիկյան ռազմական կենսաբանական լաբորատորիայի եւ կենսաբանական փորձերի ավելի քան 200 արտասահմանյան բազաների վերաբերյալ՝ «փորձելով թաքցնել ճշմարտությունը եւ խուսափել պատասխանատվությունից»։

Представитель китайского посольства в США Лю Пэнъюй назвал доклад США о происхождении коронавируса ненаучным, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание South China Morning Post.
Ранее в пятницу на сайте офиса директора национальной разведки США был опубликован доклад о происхождении коронавируса. Согласно нему, разведывательное сообщество США не отдает предпочтение ни одной из двух ведущих теорий происхождения коронавируса: естественной или лабораторной - считая, что любая из них может оказаться верной. Кроме того, как свидетельствует доклад, разведсообщество США считает, что COVID-19 не был генетически модифицирован.
«Сколько бы раз его не обновляли, так называемая «оценка происхождения COVID-19», опубликованная разведывательным сообществом США, совершенно не научна. Она только подорвет научно обоснованное изучение происхождения и помешает глобальным усилиям по поиску источника вируса», - заявил Лю Пэнъюй.
По его словам, США отказываются отвечать на сомнения международного сообщества относительно военной биологической лаборатории США в Форт-Детрике и более 200 зарубежных баз для биологических экспериментов, «пытаясь скрыть правду и избежать ответственности».