Սեւերոդոնեցկում (Լուգանսկի շրջան) տեղադրվել եւ օծվել է հայկական խաչքար՝ նվիրված ուկրաինացի եւ հայ ժողովուրդների անմեղ զոհերին, հայտնել է AnalitikaUA.net-ը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել Ուկրաինայի հայերի միության փոխնախագահ Դավիթ Մկրտչյանը, տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, հոգեւորականներ, ինչպես նաեւ հյուրեր հայկական համայնքներից։
«Այսօր եւ այժմ նշանակալից իրադարձություն է երկու ազգերի, հենց ինձ եւ ձեզ համար. մեր ժողովուրդներն ունեն հազարամյա պատմություն, բայց մենք ինքներս ենք գրում ժամանակակից պատմությունը, միասին, այստեղ՝ Լուգանսկի մարզում, Ուկրաինայի համար ամենադժվար պահին, երբ պատերազմ է ընթանում: Ձեր խոսքերը մեր բարեկամության, հայերի եւ ուկրաինացիների մասին մեզ համար շատ կարեւոր են։ Բոլորը գիտեն, որ հեշտ է ընկերանալ, երբ խնդիրներ չկան, սակայն Լուգանսկի շրջանի եւ ամբողջ երկրի համար այդքան դժվար ժամանակներում հասկանում ենք, թե ինչ են նշանակում ձեր խոսքերը եւ օգնության մեկնած ձեռքը: Եվ մենք հասկանում ենք նման ընկերության իրական արժեքը, անկեղծորեն շնորհակալ եմ ձեզ դրա համար: Մենք չենք կարող փոխել անցյալը, սակայն միասին մենք կգրենք նոր պատմություն, որը չեն ցանկանա փոխել, այլ միայն հպարտանալ ընդհանուր ձեռքբերումներով եւ հաղթանակներով»,- բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է Լուգանսկի շրջանային վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Գայդայը։
Հնագույն ավանդույթի համաձայն՝ հայկական հուշահամալիրի խաչքարը օծել է Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս ​​եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։

В Северодонецке (Луганская область) установили и освятили армянский хачкар, посвященный невинным жертвам украинского и армянского народов, передает AnalitikaUA.net.
На мероприятии присутствовали заместитель председателя Союза армян Украины Давид Мкртчян, представители местной власти, духовенство, а также гости из армянских общин.
«Сегодня и сейчас – значимое событие для двух наций и именно для нас с вами: наши народы насчитывают тысячи лет истории, но современную историю мы пишем сами, вместе, здесь, на Луганщине, в самое тяжелое для Украины время, когда идет война. Ваши слова о нашей дружбе, армянах и украинцах очень важны для нас. Все знают, что дружить легко, когда нет никаких проблем, но именно в столь трудные для Луганщины и всей страны времена мы понимаем, что означают ваши слова и протянутая навстречу рука помощи. И мы понимаем настоящую ценность такой дружбы, я искренне благодарю вас за это. Мы не можем изменить прошлое, но вместе напишем новую историю – которую не захочется переписать, а только гордиться общими достижениями и победами», — заявил на открытии глава Луганской облгосадминистрации Сергей Гайдай.
Освятил памятный армянский хачкар по древней традиции глава Украинской епархии Армянской апостольской церкви епископ Маркос Оганесян.