Բանգլադեշի գլխավոր զբոսաշրջային հանգստավայրի իշխանությունները փակել են լողափի՝ միայն կանանց եւ երեխաների համար նախատեսված հատվածը սոցիալական ցանցերում սեռերի տարանջատման դեմ բողոքի ակցիայից հետո:
Չորեքշաբթի կեսօրին Քոքս Բազարի պաշտոնյաները բացել են աշխարհի ամենաերկար բնական ծովափի ափամերձ հատվածը՝ որպես բացառիկ տարածք կանանց եւ երեխաների համար:
Սակայն մի քանի ժամ անց վարչակազմը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ասվում էր, որ «բացասական մեկնաբանություններից հետո վարչակազմը հետ է կանչել իր որոշումը»։
Քոքս Բազարի բարձրաստիճան պաշտոնյա Աբու Սուֆիանը AFP-ին ասել է, որ մահմեդական մեծամասնություն ունեցող երկրում ծովափի այդ հատվածը ստեղծվել է պահպանողական կանանց խնդրանքով: «Նրանք խնդրեցին լողափի մի հատված առանձնացնել, քանի որ մարդաշատ վայրում իրենց անվստահ էին զգում», - ասել է նա:
Այս ամսվա սկզբին Քոքս Բազարում կնոջ խմբակային բռնաբարությունը կանանց անվտանգության համար բողոքի ցույցերի պատճառ դարձավ:
Սակայն լողափի մի հատվածը շրջափակելու որոշումը սոցցանցերում զայրույթի փոթորիկ է առաջացրել, եւ քննադատներն ասում են, որ դա սադրում է կոշտ իսլամիստներին, ովքեր դեռեւս զգալի ազդեցություն ունեն երկրում:
«Սա Թալեբիստանն է», - Facebook-ում գրել է լրագրող Սայեդ Իշտիակ Ռեզան՝ նկատի ունենալով Աֆղանստանում գործող «Թալիբան» շարժումը։
Մեկ այլ օգտատեր որոշումը համեմատել է կոշտ իսլամիստական ​​գաղափարախոսության հետ:
Հանգստյան օրերին հարյուր հազարավոր մարդիկ են այցելում Քոքս Բազար, իսկ զբոսաշրջության ոլորտը վերջին տարիներին վերելք է ապրում:
Աճող զբոսաշրջիկների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով իշխանությունները ստեղծել են զբոսաշրջային ոստիկանության ստորաբաժանում, որը պարեկություն է իրականացնելու ափամերձ քաղաքներում:

On Wednesday afternoon, Cox's Bazar officials inaugurated a section of the shoreline on the world's longest natural sea beach as an exclusive zone for women and children.
But hours later, the administration issued a press release saying that it had "withdrawn its decision" after "negative comments."
Abu Sufian, a senior official in Cox's Bazar, said the section had been created following requests from conservative women in the Muslim-majority country.
"They requested a dedicated beach section for themselves because they felt shy and insecure in a crowded place," he said.
Earlier this month, the gang rape of a woman in Cox's Bazar sparked an outcry over women's safety in the city.
But the move to cordon off a section of the beach caused uproar on social media, with critics saying it was pandering to hardline Islamists who still wield considerable influence in the country.
Hundreds of thousands visit Cox's Bazar during festive periods, and the tourism sector has boomed in recent years.
To provide security to the growing number of tourists, authorities have set up a tourism police unit to patrol beach towns.