Նախօրեին ձերբակալված «Դիկի Արման» քրեական հեղինակությունը արտերկրից Ալմաթի էր ժամանել անցյալ տարվա դեկտեմբերին, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Ղազախստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունից։
«Նախնական տվյալներով՝ նա արտասահմանից ժամանել էր անցյալ տարվա դեկտեմբերին եւ հունվարի 5-6-ի հայտնի իրադարձությունների ժամանակ եղել է Ալմաթի քաղաքում։ Ժամանման նպատակը եւ զենք-զինամթերքի առկայությունը կստուգվի օպերատիվ քննչական խմբի կողմից»,- հայտնել են գերատեսչությունից:
Ներքին գործերի նախարարությունը հիշեցրել է, որ Դիկի Արմանը ձերբակալվել է հունվարի 7-ին Ալմաթիում, նրա հետ կալանավորվել են նաեւ նրա խմբավորման հինգ անդամներ:
«Անձնական խուզարկության ժամանակ, ինչպես նաեւ զրահամեքենայում, որով տեղաշարժվել են Դիկի Արմանը եւ նրա հանցակիցները, առգրավվել է հրազեն՝ տարբեր տրամաչափի կիսաավտոմատ ատրճանակներ, դրանց համար նախատեսված զինամթերք, սառը զենք, գազային նռնակ եւ ռազմական զրահաբաճկոն»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:

Криминальный авторитет «Дикий Арман», задержанный накануне, прибыл в Алма-Ату из-за границы в декабре прошлого года, сообщили РИА Новости  в пресс-службе МВД Казахстана.
«По предварительным данным, он прибыл из-за границы в декабре прошлого года и находился в городе Алматы в период известных событий 5-6 января. Цель приезда и наличия оружия будет проверяться оперативно-следственной группой», - сообщили в ведомстве.
В МВД напомнили, что «Дикий Арман» задержан 7 января в Алма-Ате, вместе с ним также были задержаны пять членов его группировки.
«При личном досмотре, а также в бронированном автомобиле, на котором передвигались он и его подельники, изъят арсенал огнестрельного оружия: полуавтоматические пистолеты разных марок и калибров, боекомплекты к ним, холодное оружие, газовая граната и военный бронежилет», - отметили в пресс-службе.