Գարեգին Բ-ի դեմ ծավալված արշավը պատիվ չի բերում դրա մասնակիցներին։ Այս մասին հուլիսի 22-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Գարեգին Բ-ի մամուլի քարտուղար Վահրամ Մելիքյանը։
Նրա խոսքով,Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածինը երբեք դեմ չի եղել քննարկումներին։ «Քննարկումներն ու առաջարկությունները միշտ ողջունելի են, սակայն վերջին ժամանակներս սոցիալական ցանցերում տեղ են գտնում քննարկումներ, որոնք քննարկումներ դժվար է անվանել։ Այդ քննարկումների ժամանակ օգտագործվող բառաֆոնդը, ինչպես նաեւ եկեղեցու հասցեին հնչող վիրավորանքները պատիվ չեն բերում դրանց մասնակիցներին, ովքեր իրենց հայրենասերներ են կոչում»։
Պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին, թե ինչո՞վ են պայմանավորված սոցիալական ցանցերում նմանօրինակ քննարկումները, եւ այդ բանավեճերի համար առիթ չի՞ հանդիսացել արդյոք եկեղեցու սպասավորների վարքը, տեր Վահրամը պատասխանեց. «Չեմ կարող միանշանակորեն ասել՝ ով է կանգնած սրա հետեւում եւ ինչ նպատակներ է հետապնդում. կարծում եմ՝ ժամանակը ցույց կտա։ Սակայն չնայած քննադատությանը եւ դժգոհության ալիքին՝ Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածինը շարունակում է հանուն ժողովրդի բարօրության իր գործունեությունը»։
Ինչ վերաբերում է եկեղեցու որոշ սպասավորների վարքին, Մելիքյանի խոսքով, բոլոր կառույցներում էլ վարքի հետ խնդիրներ ունեցող անձինք կան։ «Այդ առումով Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածինն ամենաբաց կառույցն է, քանի որ միանգամից հայտնում է եկեղեցու այն սպասավորների մասին, ովքեր եկեղեցուց հեռացվում են իրենց վարքի պատճառով»։
Նշենք, որ վերջին օրերին Facebook սոցիալական ցանցում Կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող մի քանի խմբեր են ստեղծվել։ Ստեղծվել է նաեւ Գարեգին Բ-ին սատարող խումբ, որը սակայն անհամեմատ փոքրաթիվ է:

Развернувшаяся в социальных сетях кампания против Католикоса всех армян Гарегина II не делает чести ее участникам. Об этом на пресс-конференции 22 июля заявил пресс-секретарь Гарегина II, иерей Ваграм Меликян.
По его словам, Первопрестольный Святой Эчмиадзин никогда не был против обсуждений: «Обсуждения и предложения всегда приветствуются, однако в последнее время в социальных сетях имеют место обсуждения, которые с трудом можно назвать таковыми. Лексика, применяемая на этих обсуждениях, а так же оскорбления в адрес церкви не делают чести  участникам, называющим себя патриотами. Эти обсуждения не принесут никакой пользы нашей родине, нашей церкви и армянской диаспоре».
Отвечая на вопрос Новости Армении - NEWS.am о том, чем обусловлены подобные обсуждения в соцсетях, и не стало ли поводом для таких дискуссий неподобающее поведение  служителей церкви, иерей Меликян заявил: «Конечно, если попытаться сопоставить некоторые факты, то впечатление может быть таким. Я не могу однозначно сказать, кто стоит за этим и какие цели преследует, думаю - время покажет. Однако, несмотря на критику и волну недовольства, Первопрестольный Святой Эчмиадзин продолжит свою деятельность на благо народа».
Что касается поведения некоторых служителей церкви, то, по словам иерея Меликяна, во всех структурах есть личности, имеющие проблемы с поведением: «В этом плане Первопрестольный Святой Эчмиадзин является самой открытой структурой, так как сразу же сообщает о тех служителях церкви, которые были отстранены от церкви из-за своего поведения. Естественно, что ряды необходимо очищать от неподобающих служителей, и в этом плане никто не может критиковать церковь».
Напомним, что в последние дни в социальной  сети Facebook были созданы несколько групп, требующих отставки Католикоса. Вскоре после этого создалась группа в поддержку Гарегина II. На данный момент в социальной сети ведется достаточно активная борьба между сторонниками и противниками отставки Католикоса.