Ռուսաստանի Բանկի տնօրենների խորհուրդը որոշել է երկուշաբթի օրվանից՝ ապրիլի 11-ից, նվազեցնել հիմնական տոկոսադրույքը 300 բազիսային կետով՝ մինչեւ տարեկան 17 տոկոս, հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ռուսաստանի տնտեսության համար արտաքին պայմանները բարդ են մնում եւ էապես սահմանափակում են տնտեսական գործունեությունը։ Ֆինանսական կայունության ռիսկերը պահպանվում են, սակայն այսօր դրանք դադարել են աճել, այդ թվում՝ կապիտալի շարժի վերահսկման համար ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ»,- ասվում է ԿԲ հաղորդագրության մեջ։
Ժամկետային ավանդների համար միջոցների կայուն ներհոսք կա, նշվում է զեկույցում։ «Բազայի էֆեկտի շնորհիվ տարեկան գնաճը կշարունակի աճել, սակայն վերջին շաբաթական տվյալները վկայում են գների աճի ընթացիկ տեմպերի զգալի դանդաղման մասին, այդ թվում՝ ռուբլու փոխարժեքի դինամիկայի հաշվին»,- նշել են ԿԲ-ից։
Մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է նաեւ, որ դրամավարկային պայմանների խստացումը մասամբ փոխհատուցվել է «կառավարության եւ Ռուսաստանի բանկի վարկային աջակցության ծրագրերով, սակայն ընդհանուր առմամբ կշարունակվի սահմանափակել գնաճամետ ռիսկերը»:
Տոկոսադրույքի նվազեցման այսօրվա որոշումը «արտացոլում է սպառողական գների աճի արագացման, տնտեսական ակտիվության դանդաղեցման եւ ֆինանսական կայունության համար ռիսկերի բալանսի փոփոխությունը»։
Ռուսաստանի Բանկը հիմնական տոկոսադրույքի վերաբերյալ հետագա որոշումները կկայացնի՝ ելնելով արտաքին եւ ներքին պայմաններից բխող ռիսկերի գնահատումից, դրանց նկատմամբ ֆինանսական շուկաների արձագանքից եւ հաշվի առնելով գնաճի իրական եւ սպասվող դինամիկան՝ տնտեսության նպատակի, զարգացոման մասով: Կարգավորիչն առաջիկա նիստերին հիմնական դրույքաչափի հետագա իջեցում է թույլ տալիս:

Совет директоров Банка России принял решение снизить ключевую ставку с понедельника, 11 апреля, на 300 базисных пунктов, до 17% годовых,  сообщает Интерфакс.
«Внешние условия для российской экономики остаются сложными и значительно ограничивают экономическую деятельность. Риски для финансовой стабильности сохраняются, но на сегодняшний день перестали нарастать, в том числе благодаря принятым мерам по контролю за движением капитала», - говорится в пресс-релизе ЦБ.
Наблюдается устойчивый приток средств на срочные депозиты, также отмечается в сообщении. «Годовая инфляция продолжит возрастать в силу эффекта базы, но последние недельные данные указывают на существенное замедление текущих темпов роста цен, в том числе благодаря динамике обменного курса рубля», - заявили в ЦБ.
В пресс-релизе также отмечается, что ужесточение денежно-кредитных условий было частично компенсировано «программами поддержки кредитования со стороны правительства и Банка России, но в целом продолжит ограничивать проинфляционные риски».
Сегодняшнее решение понизить ставку «отражает изменение баланса рисков ускорения роста потребительских цен, спада экономической активности и рисков для финансовой стабильности».
Банк России будет принимать дальнейшие решения по ключевой ставке исходя из оценки рисков со стороны внешних и внутренних условий, реакции на них финансовых рынков и с учетом фактической и ожидаемой динамики инфляции относительно цели, развития экономики на прогнозном горизонте. Регулятор допускает дальнейшее снижение ключевой ставки на ближайших заседаниях.