Մոսկվան եւ Երեւանը 2021թ․ նախորդ տարվա համեմատ ավելացրել են երկրների միջեւ երկկողմ առեւտրի ծավալները գրեթե 13 տոկոսով։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։
«Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության մեջ արտաքին առեւտրային գործընկերների եւ ներդրողների շարքում առաջինն է։ Անցած տարի փոխադարձ առեւտուրը 2020թ․ համեմատ աճել է գրեթե 13 տոկոսով, եւ աճը շարունակվում է։ Այն հասել է 2 միլիարդ 600 միլիոն դոլարի»,-ասել է Միշուստինը։
Ընդ որում, այս տարվա հունվար-փետրվարին առեւտուրն աճել է 42 տոկոսով՝ կազմելով գրեթե 430 միլիոն դոլար, հավելել է Միշուստինը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունում ռուսական ներդրումների ծավալը գերազանցում է 2 միլիարդ դոլարը։
«Իհարկե, մենք շահագրգռված ենք երկկողմ համագործակցության ընդլայնմամբ, նոր համատեղ նախագծերի մեկնարկով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, հանքարդյունաբերությունը, տրանսպորտային ենթակառուցվածքը, դեղագործությունը, ագրոարդյունաբերական համալիրը, թվային տնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, նորարարությունները»,-ասել է նա։

Москва и Ереван в 2021 году увеличили объем двустороннего товарооборота стран почти на 13% по сравнению с показателями предыдущего года. Об этом заявил в среду председатель правительства РФ Михаил Мишустин на встрече с премьером Армении Николом Пашиняном.
«Россия занимает первое место среди внешнеторговых партнеров и инвесторов в экономику Армении. И, что радует, в прошлом году взаимный товарооборот вырос почти на 13% по сравнению с 2020 годом, продолжается рост. [Он] достиг $2 млрд 600 млн», - указал глава кабмина РФ.
При этом в январе-феврале текущего года товарооборот увеличился на 42%, составив почти $430 млн, добавил Мишустин. По его словам, объем российских инвестиций в экономику Армении превышает $2 млрд.
«Мы, конечно, заинтересованы в расширении двустороннего сотрудничества, в запуске новых совместных проектов в таких областях, как энергетика, горнодобывающая промышленность, транспортная инфраструктура, фармацевтика, агропромышленный комплекс, цифровая экономика, высокие технологии, инновации», - заверил глава российского правительства. По его словам, важно также стимулировать взаимодействие между регионами, активнее использовать возможности малого и среднего бизнеса.