Հայաստանում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը Twitter-ի իր էջում գրառում է կատարել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման օրվան:
«Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակության օրն է:
«Ո՞վ է հիշելու հայերի կոտորածի մասին» (Հիտլերն իր գեներալներին, 1939 թ. օգոստոսի 22):
«Ես Լռությանը պատմեցի հայ ժողովրդի կոտորածի պատմությունը: Ես ստիպեցի Լռությանն ուշադրություն դարձնել այն բանին, որ չափազանց կարեւոր է այդ մասին բացեիբաց խոսելը: Ես ասում եմ. բոլորը պետք է իմանան այդ մասին: Ինչպե՞ս կարող ենք կանխել նոր կոտորածը, եթե բոլորը պնդեն, որ չգիտեին եւ ոչինչ չկանխեցին, քանի որ չէինք կարող պատկերացնել այդ իրողությունները» (Էդգար Հիլզենրաթ, «Վերջին մտքի հեքիաթը»):
«Ինչո՞ւ են մարդուն պատժում, երբ նա այլ մարդու է սպանում: Ինչո՞ւ մեկ միլիոն մարդու սպանությունն ավելի նվազ հանցագործություն է, քան մեկ մարդու սպանությունը» (Ռաֆայել Լեմկին, Թեհլերյանի դեմ դատավարությունից հետո):
Այս երեք մեջբերումները մտացածին երկխոսություն են ձեւավորում Հիտլերի, գերմանա-հրեական ծագում ունեցող գրող Էդգար Հիլզենրաթի եվ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինի (ծնունդով՝ Լվովից, ով հորինել է «ցեղասպանություն» եզրույթը) միջեւ եւ հիշեցնում են մեզ, որ ցեղասպանությունը նրանց ձեռքի գործն է, ովքեր այն իրագործում են եւ ովքեր այն հերքում են, ովքեր այն անպատիժ են թողնում եւ մոռանում են: Մինչ օրս հայերին սպառնում են այն բանի համար, որ նրանք հայ են: Մինչ օրս ազգերին ցեղասպանություն է սպառնում:

Бывший посол Франции в Армении Джонатан Лакот на своей странице в Twitter сделал запись, приуроченную ко Дню памяти жертв Геноцида армян.
«24 апреля - день памяти о Геноциде армян
-«Кто будет помнить об истреблении армян?»
[Гитлер своим генералам, 22 августа 1939 года].
- «Я рассказал Тишине историю истребления армянского народа. Я заставил Тишину обратить внимание на то, что крайне важно говорить об этом открыто. Я говорю: все должны знать об этом! Потому что как мы сможем предотвратить новое истребление, если все будут утверждать, что ничего не знали и ничего не предотвратили, потому что это вещи, которые мы даже не можем себе представить?»
[Эдгар Хильзенрат, «История последней мысли»].
- «Почему человека наказывают, когда он убивает другого человека? Почему убийство миллиона человек является меньшим преступлением, чем убийство одного человека?» [Рафаэль Лемкин, после суда над Телирианом].
Эти три цитаты образуют вымышленный диалог между Гитлером, немецко-еврейским писателем Эдгаром Хильзенратом и юристом Рафаэлем Лемкиным (уроженцем Львова и создателем слова «геноцид») и напоминают нам, что геноцид - дело рук тех, кто его совершает, а также тех, кто его отрицает, тех, кто оставляет его безнаказанным, и тех, кто его забывает.По сей день армянам угрожают за то, что они армяне. По сей день народам угрожает геноцид.