ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրաման է ստորագրել, որն արգելում է այն անձանց մուտքը երկիր, որոնք կապ ունեն մարդու իրավունքների խախտման, ցեղասպանության եւ ռազմական հանցագործությունների հետ: Օբամայի կարգադրությունը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում:
Օբաման կարգադրել է ստեղծել ոճրագործությունների կանխման գործակալություն, որը հայտնաբերելու է ամբողջ աշխարհում բռնության ակտերի պոտենցիալ հնարավորությունը:
Մուտքի թույլտվություն չունեցող օտարերկրացիների պատասխանատուն ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն է:
Արդեն կազմվել է 33 երկրների ցուցակը, որտեղ մարդկանց իրավունքները մեծապես վտանգված են: Ամենից բարդ է իրավիճակն Աֆղանստանում, Կոնգոյի դեմոկրատական հանրապետությունում, Իրաքում, Մյանմարում, Պակիստանում, Սոմալիում, Սուդանում եւ Շրի Լանկայում, դրանք միավորված են «կարմիր խմբում»: Ցեղասպանության կանխման խումբը երաշխավորված է ճնշում գործադրել այդ պետությունների վրա եւ այնտեղ խաղաղապահ առաքելություններ ուղարկել, հաղորդում է RBC-ն:

Президент США Барак Обама подписал указ, запрещающий въезд в страну лицам, причастным к нарушению прав человека, геноциду и военным преступлениям. Распоряжение Обамы опубликовано на сайте Белого дома.
Обама также распорядился создать Агентство по предотвращению злодеяний (Atrocities prevention board), которое будет отслеживать потенциальную возможность крупных актов насилия по всему миру.
Ответственной за невъездных иностранцев стала госсекретарь США Хиллари Клинтон.
Уже составлен список из 33 стран, в которых права человека находятся в наибольшей опасности. Сложнее всего обстоят дела в Афганистане, Демократической Республике Конго, Ираке, Мьянме, Пакистане, Сомали, Судане и Шри-Ланке – они объединены в «красную группу». Группа по предотвращению геноцида рекомендует оказывать на эти государства давление и отправлять туда миротворческие миссии, сообщает РБК.
В «оранжевую группу» включены еще 25 стран. Отправка армейских подразделений в государства этой группы предусматривается лишь в крайнем случае. Стоит отметить, что в этот список попали Израиль и Грузия.