Ուժեղ անտառային հրդեհ է սկսվել Էլիդայում (Իլիա), որը գտնվում է Պելոպոնեսի հյուսիս-արեւմուտքում, հրշիջման աշխատանքներին մասնակցում են 195 հրշեջ, յոթ հետիոտն խումբ եւ 48 միավոր տեխնիկա, տեղեկացրել է Հունաստանի հրշեջ ծառայությունը։
Հրդեհն սկսվել է կիրակի ցերեկը, Ախայա քաղաքից ոչ հեռու։ Բնակելի տներին սպառնացող վտանգի պատճառով տարհնավել են չորս գյուղերի բնակիչները։
Գիշերվան մոտ հրշիջման աշխատանքներին մասնակցում էին վեց ինքնաթիռ եւ հինգ ուղղաթիռ։ Արեւածագին մոտ հրդեհի օջախը ջրով փորձում են մարել երկու ինքնաթիռ եւ երկու ուղղաթիռ։
Կանխատեսման համաձայն՝ շրջանը գտնվում է շատ բարձր ռիսկային գոտում, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Կիրակի օրը Հունաստանում գրանցվել է 53 անտառային հրդեհ։ Ամենալուրջ հրդեհները բռնկվել են Պեանիայում, Ատտիկա մայրաքաղաքային շրջանում, Պորտո Կացիկայում (Լեֆկադա կղզի) եւ Կարիստոս քաղաքի մոտ (Էվբեայի հարավ)։
Հունաստանում սկսվել է հրդեհավտանգ շրջանը, եղանակը շատ շոգ է, օդի ջերմաստիճանը՝ 30-ից բարձր, վերջին օրերին ուժեղ քամիներ են։ Իշխանությունների կանխատեսումներով՝ ամառը հրդեհների առումով բարդ է լինելու։
Հունաստանի կլիմայական ճգնաժամի եւ քաղաքացիական պաշտպանության նախարարության տեղեկացմամբ՝ ավելի քան 200 հրշեջներ Բուլղարիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Ռումինիայից, Նորվեգիայից եւ Ֆինլանդիայից Հունաստանում են լինելու հուլիս-օգոստոսին՝ օգնություն ցուցաբերելու եւ հույն գործընկերներին իրենց փորձը փոխանցելու նպատակով։

A strong forest fire is raging in the region of Elis (Ilia) in the northwest of the Peloponnese, the fire is extinguished by more than 195 firefighters, seven foot groups and 48 vehicles, the Greek fire department said.
The fire started on Sunday afternoon near the city of Achaia. Due to the threat to residential buildings, residents of four villages were evacuated.
Before dark, six planes and five helicopters took part in the extinguishing. At dawn, two planes and two helicopters drop water on the fire.
According to the fire danger forecast map, the region is in the category of very high risk, RIA Novosti reports.
On Sunday, 53 forest fires were recorded in Greece. The most serious were in the region of Peania in the metropolitan region of Attica, in Porto Katsika on the island of Lefkada and near the town of Karystos in the south of the island of Euboea.