Իրաքում գտնվող, այսպես կոչված, Եդեմի այգին երեք տարվա երաշտից եւ սակավ տեղումներից տուժել է, ինչպես նաեւ հարեւան Թուրքիայից եւ Իրանից սկիզբ առնող գետերից եւ վտակներից ջրի հոսքի կրճատումից, գրել է AFP լրատվական գործակալությունը։
Իրանի հետ սահմանակից Խուվայզայի երբեմնի փարթամ ճահիճների հսկայական տարածքները չորացել են, եւ դրանց բուսականությունը դեղնել է: Նույն ճակատագրին են արժանացել Չիբայշի ճահիճների հայտնի զբոսաշրջային վայրերը։
«Ճահիճները մեր ապրուստի աղբյուրն են. մենք այստեղ ձկնորսություն էինք անում, եւ մեր անասունները կարողանում էին արածել եւ ջուր խմել», - ասել է մոտ գյուղերից մեկի 35-ամյա բնակիչ Ղասեդը:
Հարավային Իրաքի ճահիճները 2016 թվականին ճանաչվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ թե՛ կենսաբազմազանության, թե՛ հնագույն պատմության համար:
Սակայն այժմ չոր առվակների հուներ են մնացել եւ տեղի Ում ան Նաաջ լիճը վերածվել է ցեխոտ ջրի լողավազանի:
Ինչպես նախկինում իր հայրը, այնպես էլ Ղասեդը գոմեշներ է աճեցնում, սակայն մոտ 30 կենդանիներից միայն հինգն են մնացել։
«Արդեն երկու տարուց ավելի է՝ բողոքում ենք, եւ ոչ ոք մեզ չի լսում», - ասել է Ղասեդը։
Միջագետքի ճահիճները, որոնք գտնվում են Տիգրիս եւ Եփրատ գետերի միջեւ, տուժել են Սադամ Հուսեյնի օրոք, ով 1991 թվականին հրամայել էր չորացնել դրանք՝ որպես պատիժ ապստամբներին պաշտպանող համայնքների:
2020 թվականի օգոստոսից մինչեւ ընթացիկ ամիսը հարավային Իրաքի ճահիճների 46 տոկոսը, ներառյալ Հուվայզան եւ Չիբայիշը, ամբողջությամբ կորցրել են մակերեւութային ջրերը: Ճահիճների եւս 41 տոկոսը տուժել է ջրի մակարդակի եւ խոնավության անկումից:
Իրաքում ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը հայտարարել է, որ ճահիճները «Իրաքի ամենաաղքատ եւ կլիմայի փոփոխության հետեւանքով ամենաշատ տուժած շրջաններից են»:
Բնապահպան ակտիվիստ Ահմեդ Սալեհ Նիման ասել է, որ ճահիճներում «այլեւս ձուկ չկա», ինչպես նաեւ չկա ջրասամույրի ենթատեսակը: Նա նշել է «աղետալի հետեւանքները» ավելի քան 6000 ընտանիքների համար, որոնք կորցնում են իրենց գոմեշներին, եւ եզակի կենսական ակտիվները։

The so-called Garden of Eden in Iraq has suffered from a three-year drought and low rainfall, as well as reduced water flow from rivers and tributaries originating in neighboring Turkey and Iran, AFP reported.
Vast expanses of the once lush marshes of Khuvayza, bordering the border with Iran, have dried up and their vegetation has turned yellow. The same fate befell the popular tourist areas of the Chibaysh swamps.
The swamps are our source of livelihood – we used to fish here, and our livestock could graze and drink, said Ghassed, 35, from a village near Huwayza.
The Southern Iraq Marshes were designated a UNESCO World Heritage Site in 2016 for both their biodiversity and their ancient history.
But now dry stream beds meander around the once-green wetlands, and the local Um-en-Naaj lake has turned into pools of muddy water in the middle of the dry land.
Like his father before him, Ghassed raises buffaloes, but out of about 30 animals, only five remain in the family.
The Mesopotamian marshes, located between the Tigris and Euphrates rivers, suffered under Saddam Hussein, who ordered them to be drained in 1991 as punishment for communities protecting rebels.
In the past, wetlands experienced occasional years of severe drought before being revived by good rainy seasons.
Between August 2020 and the current month, 46 percent of swamps in southern Iraq, including Huwaiza and Chibayish, have completely lost surface water, according to the Dutch peacekeeping organization PAX. Another 41 percent of the marshes have been affected by declining water levels and humidity.
The UN Food and Agriculture Organization in Iraq said the swamps are "one of the poorest regions in Iraq and one of the hardest hit by climate change, warning of unprecedented low water levels.
Environmental activist Ahmed Saleh Nima said there are no more fish in the swamps, to or even a subspecies of the smooth-coated otter, a UNESCO World Heritage Site whose biodiversity is under threat.
He noted the catastrophic consequences for more than 6,000 families who are losing their buffaloes, their unique living asset.