Եվրամիությունը պատրաստ է արձագանքել բլոկին գազի մատակարարումը դադարեցնելու Ռուսաստանի որոշմանը, շաբաթ օրը CNBC-ին ասել է էկոնոմիկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Պաոլո Ջենտիլոնին։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Ռուսաստանը կհարգի ստորագրված պայմանագրերը, բայց նույնիսկ եթե էներգետիկ ոլորտի զինումը շարունակվի կամ ակտիվանա՝ մեր որոշումներին ի պատասխան, կարծում եմ, որ Եվրամիությունը պատրաստ է արձագանքել»,- ասել է Ջենտիլոնին։
«Իհարկե, մենք պետք է խնայենք էներգիան, պետք է կիսենք էներգիան, մենք պահեստավորման բարձր մակարդակ ունենք եւ չենք վախենում Պուտինի որոշումներից։ Մենք Պուտինին խնդրել ենք հարգել իրենց պայմանագրերը, բայց եթե նրանք չհարգեն իրենց պայմանագրերը, մենք պատրաստ ենք պատասխանել»,- հավելել է նա՝ չհստակեցնելով, թե կոնկրետ ինչ գործողությունների մասին է խոսքը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ռուսական «Գազպրոմ»-ը հայտարարել էր «Հյուսիսային հոսք» գազատարի ամբողջական դադարեցման մասին։
Ընկերության տվյալներով՝ «Հյուսիսային հոսք»-ի միակ աշխատանքային տուրբինի սպասարկումն անսարքություններ է հայտնաբերել, եւ գազատարն առանց դրանք շտկելու չի աշխատի։
Միեւնույն ժամանակ, «Գազպրոմ»-ի խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը նշել է, որ «Հյուսիսային հոսք»-ի տուրբինների գործարանային վերանորոգումն անհնար է պատժամիջոցների պատճառով։ Siemens-ը պարզապես տեղ չունի՝ այդ աշխատանքներն անցկացնելու համար»,- ասել է Միլլերը։

Европейский союз готов отреагировать на решение России прекратить поставки газа в блок, заявил в субботу телеканалу CNBC комиссар ЕС по экономике Паоло Джентилони.
«Мы ожидаем, что Россия будет соблюдать заключенные контракты, но даже если вооружение энергетики будет продолжаться или усиливаться в ответ на наши решения, я думаю, что Евросоюз готов реагировать», - заявил Джентилони.
«Конечно, мы должны экономить энергию, мы должны делиться энергией, у нас высокий уровень хранения, и мы не боимся решений Путина. Мы попросили Путина уважать их контракты, но если они не будут уважать свои контракты, мы готовы реагировать», - добавил он, при этом не уточнив, о каких конкретно действиях идет речь.
Напомним, что ранее российский «Газпром» заявил о полной остановке газопровода «Северный поток».
Согласно заявлению компании, техническое обслуживание единственной рабочей турбины «Северного потока» выявило неисправности и газопровод не будет работать без их устранения.
Вместе с тем председатель правления «Газпрома» Алексей Миллер заявил, что заводской ремонт турбин «Северного потока» невозможен из-за санкций: «Компания Siemens на сегодняшний день практически не имеет никакой возможности обеспечивать регулярные капитальные ремонты наших газоперекачивающих агрегатов. Компании Siemens просто-напросто эти работы проводить негде», - заявил Миллер.