Ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել Արմավիրի մարզում։ NEWS.am-ը ոստիկանությունից տեղեկանում է, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 5–ին, ժամը՝ 02։30–ին շտապօգնության կայանից հաղորդում է ստացվել, որ Նալբանդյան գյուղում հայտնաբերվել է երիտասարդի դի։
«Մեկնած օպերատիվ քննչական խումբը պարզել է, որ մահացածը նշված գյուղի բնակիչ է, ծնված 2007 թվականին։ Նա Նալբանդյան գյուղի մինչգյուղական ճանապարհից, մոտ 600 մետր հեռավորության վրա գտնվող ուռենու ծառից մետաղալարով կախվելու եղանակով ինքնասպան է եղել։
Զննությամբ դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել, դեպքով զբաղվում է Քննչական կոմիտեն»,– հայտնեցին Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի եւ լրատվության վարչությունից։

A tragic incident happened Monday in Armavir Province of Armenia.
At 2:30am, a call was received from the ambulance service that the dead body of a young man was found in Nalbandyan village, Armenian News-NEWS.am has learned from the police.
"The urgent investigative team that went [to the scene] found out that the deceased is a resident of the mentioned village, born in 2007. He committed suicide by hanging [himself] with a metal wire from a willow tree located around 600 meters from the inter-village road of Nalbandyan village.
[Forensic] examination found no traces of violence on the body, the Investigative Committee is handling the case," added the public relations and information department of the Police of Armenia.