Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը Ջուլիան Ասանժի եւ Չե Գեւարայի ազգականներին հրավիրել է հաջորդ շաբաթ երկրի Անկախության օրը նշելու, հայտնում է Reuters-ը։
Լոպես Օբրադորն ասել է, որ հրավիրված են նաեւ Բոլիվիայի եւ Ուրուգվայի նախկին նախագահներ Էվո Մորալեսը եւ Խոսե «Պեպե» Մուխիկան, ինչպես նաեւ Նելսոն Մանդելայի հարազատները, ԱՄՆ քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության առաջնորդ Մարտին Լյութեր Քինգի եւ ԱՄՆ արհմիությունների ակտիվիստ Սեզար Չավեսի ազգականները։
Հերթական մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ներկայացնելով անունների ցանկը, Լոպես Օբրադորը նշել է, որ հյուրերի ցուցակը դեռ պետք է հաստատվի։ Մորալեսը, որին ապաստան է տվել Մեքսիկան, երբ նա ստիպված է եղել լքել իր պաշտոնը 2019 թվականին, ասել է, որ կգա։
Լոպես Օբրադորը նաեւ ապաստան է առաջարկել Wikileaks-ի հիմնադիր Ասանժին, որը, հնարավոր է, Մեծ Բրիտանիայից արտահանձնվի ԱՄՆ, որտեղ նա հետախուզվում է գաղտնի փաստաթղթեր հրապարակելու համար։
Ամենամյա տոնակատարությունները հաճախ խոսակցական լեզվով կոչվում են Էլ Գրիտո (Ճիչ), քանի որ նախագահը սեպտեմբերի 16-ին՝ Մեքսիկայի Անկախության օրվա նախօրեին Ազգային պալատի պատշգամբից ավանդաբար բարձրաձայնում է զինվելու 1810-ի կոչը:

Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор пригласил родственников Джулиана Ассанжа и Че Гевары на празднование Дня независимости страны на следующей неделе, передает Reuters.
Лопес Обрадор сказал, что бывшие президенты Боливии и Уругвая Эво Моралес и Хосе «Пепе» Мухика также были приглашены вместе с родственниками Нельсона Манделы, лидера движения за гражданские права США Мартина Лютера Кинга и американского профсоюзного активиста Сезара Чавеса.
Поделившись списком имен во время очередной пресс-конференции, Лопес Обрадор отметил, что список гостей еще не подтвержден. По его словам,  Моралес, которому Мексика предоставила убежище, когда он был вынужден покинуть свой пост в 2019 году, сказал, что приедет.
Лопес Обрадор также предложил убежище основателю Wikileaks Ассанжу, которому грозит возможная экстрадиция из Великобритании в США, где он разыскивается за публикацию секретных документов.
Ежегодные торжества часто называют в просторечии El Grito (Крик), потому что президент традиционно воспроизводит призыв 1810 года к оружию с балкона Национального дворца накануне Дня независимости Мексики 16 сентября.