Եղիսաբեթ 2-րդ թագուհու մահը կհանգեցնի մի շարք փոփոխությունների առօրյա կյանքում, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայում մետաղադրամների ու թղթադրամների փոփոխության, գրում է The Independent-ը։
Միապետի առաջին դիմանկարը, որը հայտնվել է մետաղադրամների վրա, ստեղծվել է Մերի Գիլիքի կողմից։ Այն ընդունվել է նրա կառավարման սկզբում 1953 թվականին, մինչդեռ ամենավերջինը Ջոդի Քլարկն է ներկայացրել 2015 թվականին։
Թագուհու կերպարը կարելի է տեսնել նաեւ թղթադրամների վրա։ Այս փոփոխությունը սկսվել է 1960 թվականին, երբ միապետն առաջին անգամ հայտնվեց 1 ֆունտ արժողությամբ թղթադրամների վրա։
Թագուհու մահից հետո՝ սեպտեմբերի 8-ին, հանգուցյալ միապետի պատկերով մետաղադրամները աստիճանաբար կսկսեն շրջանառությունից հանվել, եւ Կառլզ III թագավորի դիմանկարով նոր մետաղադրամներ կթողարկվեն։
Այս գործընթացի ընթացքում թագավորական դրամահատարանը, որը պատասխանատու է Մեծ Բրիտանիայի մետաղադրամների արտադրության եւ թողարկման համար, առաջարկություններ կուղարկի կանցլերին եւ կստանա թագավորական համաձայնությունը: Վերջնական ընտրությունը հաստատում են կանցլերը եւ թագավորը, գրում է The Mirror-ը։
Հավանաբար առնվազն երկու տարի կպահանջվի 4,5 միլիարդ ֆունտ սթեռլինգ արժողությամբ թղթադրամները Կառլ III-ի դիմանկարով նորերով փոխարինելու համար:

Смерть королевы Елизаветы II приведет к ряду изменений в повседневной жизни, включая изменение монет и банкнот в Соединенном Королевстве, пишет The Independent.
Во время правления королевы в обращении было пять изображений монарха на монетах. Первый портрет монарха, изображенный на монетах, был сделан Мэри Гиллик и принят в начале ее правления в 1953 году, а самый последний был сделан Джоди Кларк и представлен в 2015 году.
Изображение королевы также можно увидеть на банкнотах. Это изменение началось в 1960 году, когда монарх впервые появилась на банкнотах в 1 фунт стерлингов.
После смерти королевы 8 сентября монеты с изображением покойного монарха постепенно начнут выводить из обращения, и будут выпущены новые монеты с портретом короля Карла III. Хотя точно неизвестно, когда будут выпущены новые монеты, ожидается, что портрет короля  появиться  на всех новых монетах, банкнотах и ​​марках после того, как он вступит на престол.
В ходе этого процесса Королевский монетный двор, отвечающий за производство и выпуск монет Великобритании, отправит рекомендации канцлеру и получит королевское одобрение. Окончательный выбор утверждается канцлером и королем, сообщает The Mirror.
На данный момент монеты с портретом королевы, вероятно, будут продолжать выпускаться в ближайшем будущем, в то время как все банкноты с ее портретом по-прежнему будут действительны для использования.