ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը որոշել եւ հայտնել է Կոնգրեսին, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը կատարել է համապատասխան օրենսդրությամբ նախատեսված անհրաժեշտ պայմանները՝ 2023 ֆինանսական տարվա համար Կիպրոսի Հանրապետություն պաշտպանական ապրանքների արտահանումը, վերաարտահանումը եւ փոխանցումը թույլ տալու համար։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ։
«Պայմանների համապատասխանությունը գնահատվում է տարեկան կտրվածքով։ Այդ որոշման եւ հավաստագրման արդյունքում պետքարտուղարը հանել է Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանական ապրանքների առեւտրի սահմանափակումները  2023 ֆինանսական տարվա համար: Զենքի առեւտրի միջազգային կանոններում փոփոխություններ կմցվեն, որոնք արտացոլում են 2022 թ. հոկտեմբերի 1-ից գործող նոր քաղաքականությունը»,- ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակի հայտարարության մեջ:
«Արեւելյան միջերկրածովում անվտանգության եւ էներգետիկ ոլորտում գործընկերության 2019 թ. օրենքը եւ 2020 ֆինանսական տարվա Ազգային պաշտպանության մարմնի օրենքը պահանջում են, որ ԱՄՆ Զինամթերքի ցուցակում ներառված պաշտպանական ապրանքների արտահանումից, վերաարտահանումից կամ Կիպրոսի Հանրապետություն տեղափոխելուց հրաժարվելու քաղաքականությունն ուժի մեջ է մնում, եթե նախագահն առնվազն տարին մեկ անգամ չորոշի եւ Կոնգրեսի համապատասխան հանձնաժողովներին չհաստատի, որ Կիպրոսի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է համագործակցել ԱՄՆ կառավարության հետ փողերի լվացման դեմ պայքարի կարգավորման եւ վերահսկողության ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու ջանքերում, եւ որ Կիպրոսի Հանրապետության կառավարությունը ձեռնարկել եւ շարունակում է ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ ռուսական ռազմական նավերին լիցքավորման եւ սպասարկման համար նավահանգիստներ մուտքն արգելելու համար: Երկու օրենքների համաձայն՝ դեպարտամենտն ամեն տարի վերանայում է դրանց համապատասխանությունը»,- ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
Երկու օրենքների համաձայն՝ դեպարտամենտն ամեն տարի վերանայում է դրանց համապատասխանությունը»,- ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:

Государственный секретарь США Энтони Блинкен определил и засвидетельствовал Конгрессу, что Республика Кипр выполнила необходимые условия, предусмотренные соответствующим законодательством, чтобы разрешить экспорт, реэкспорт и передачу оборонных изделий в Республику Кипр на 2023 финансовый год. Об этом говорится в заявлении официального представителя Госдепа США Неда Прайса.
«Соблюдение условий оценивается на ежегодной основе. В результате этого определения и сертификации госсекретарь снял ограничения на торговлю оборонными товарами для Республики Кипр на 2023 финансовый год. В Правила международной торговли оружием будут внесены изменения, отражающие новую политику, с 1 октября 2022 года.
Закон о партнерстве в области безопасности и энергетики в Восточном Средиземноморье от 2019 года и Закон о полномочиях в области национальной обороны на 2020 финансовый год требуют, чтобы политика отказа в экспорте, реэкспорте, или передачи предметов обороны, включенных в Список боеприпасов США, в Республику Кипр остается в силе, если президент не менее одного раза в год не определит и не подтвердит соответствующим комитетам Конгресса, что правительство Республики Кипр продолжает сотрудничать с правительством США в усилиях по проведению реформ в области регулирования борьбы с отмыванием денег и надзора за финансовым регулированием, и что правительство Республики Кипр предприняло и продолжает предпринимать шаги, необходимые для отказа российским военным судам в доступе к портам для дозаправки и обслуживания. В соответствии с обоими законами, Департамент ежегодно проверяет их соблюдение», - отмечается в заявлении официального представителя Госдепа США.