Ֆրանսիան ցանկանում է, որ Եվրամիությունը որդեգրի «Արտադրված է Եվրոպայում» ռազմավարությունը՝ ի պատասխան «կանաչ» ներդրումների սուբսիդավորման ամերիկյան սխեմայի, որպեսզի արդյունաբերական ընկերությունները չհեռանան Եվրոպայից եւ նվազի արտաքին մատակարարներից անդամների կախվածությունը:
ԵՄ առաջնորդները պետք է քննարկեն այս արդյունաբերական քաղաքականությունը փետրվարի 9-10-ը Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովում՝ մտավախություն ունենալով, որ Գնաճի նվազեցման մասին 369 միլիարդ դոլար արժողությամբ ամերիկյան օրենքը, որը սուբսիդավորում է ապրանքները՝ մարտկոցներից մինչեւ էլեկտրական մեքենաներ, արեւային մարտկոցներ եւ հողմային տուրբիններ, ընկերություններին դուրս կբերի ԵՄ-ից։
«Ուստի այսօր չափազանց կարեւոր է եվրոպական արդյունաբերական հավակնոտ եւ ակտիվ քաղաքականություն վարելը։ Ֆրանսիայի իշխանություններն առաջարկում են ընդունել «Արտադրված է Եվրոպայում» ռազմավարության ձեւը, ասվում է Reuters-ի տեսած փաստաթղթում։
ԵՄ առաջնորդները անցյալ մարտին համաձայնել են, որ Եվրոպան պետք է նվազեցնի իր կախվածությունը էներգիայի, կարեւոր հումքի, կիսահաղորդիչների, դեղամիջոցների եւ սննդի արտաքին մատակարարներից:
Ֆրանսիական փաստաթուղթը կոչ է անում հրատապ քայլեր ձեռնարկել, մասնավորապես, պահպանել եվրոպական ընկերությունները, որոնք զբաղվում են արեւային մարտկոցների, մարտկոցների, ջրածնի եւ կարեւոր հումքի արտադրությամբ՝ նշելով, որ «Արտադրված է Եվրոպայում» ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինի չորս սյուների վրա։
Առաջինը արտաքին մատակարարներից կախվածությունը նվազեցնելու եւ մինչեւ 2030 թվականը առանցքային ոլորտներում արտադրության թիրախներ սահմանելու ԵՄ նպատակներն են, որոնք կկարգավորվեն ԵՄ օրենսդրությամբ, ինչպես դա արեց դաշինքը կիսահաղորդիչների համար՝ Միկրոչիպերի մասին օրենքով։
ԵՄ-ն նաեւ պետք է պարզեցնի եւ արագացնի նոր արտադրամասերի տեղադրման թույլտվությունների տրամադրումը եւ վերանայի իր էներգետիկ շուկան, որպեսզի եվրոպական բիզնեսներին հասանելի լինի մատչելի էներգիա, ասվում է փաստաթղթում:
Երկրորդը կլինի ԵՄ կանոնների հրատապ փոփոխությունն այն օգնության վերաբերյալ, որը կառավարությունները կարող են տրամադրել ընկերություններին, որպեսզի COVID-19 համավարակի պայմաններում արդեն թույլատրված ընկերություններին շտապ պետական օգնությունը կարողանա ժամանակավոր հիմունքներով շարունակվել թիրախային ոլորտներում:
Կառավարության աջակցությունը կարող է տրամադրվել սուբսիդիաների կամ հարկային արտոնությունների տեսքով, ասվում է փաստաթղթում, որպեսզի պարզություն ապահովի բիզնեսի համար, երբ նրանք այժմ ներդրումային որոշումներ են կայացնում:
Երրորդ հենասյունը պետք է լինի ԵՄ-ի ֆինանսավորումը զգայուն ոլորտների համար, ինչը կօգնի հավասարեցնել անհավասար հարկաբյուջետային կարողությունը՝ ԵՄ ողջ արդյունաբերությանը աջակցելու համար: Սա կարող է իրականացվել որպես հիմնադրամ, որն օգտագործում է ԵՄ-ի համատեղ եւ հետեւաբար էժան վարկեր, որոնք այնուհետեւ կփոխանցվեն առանձին երկրներ՝ էժան վարկերի տեսքով:
Փարիզը նաեւ առաջարկել է ստեղծել «արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամ», որը կուղղորդի այն գումարները, որոնք ԵՄ-ն արդեն համաձայնել էր հավաքել այլ նպատակներով, որպեսզի օգնի ԵՄ-ին ներդրումներ կատարել եվրոպական արդյունաբերության ռազմավարական նախագծերում, բացի ազգային պետական օգնությունից:
Վերջապես, մինչեւ 2023 թվականի վերջը ԵՄ-ն պետք է ստեղծի «ինքնիշխանության նոր հիմնադրամ», որը կստանձնի արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամի գործառույթները՝ զգայուն ոլորտներում աշխատելու համար:
Ռազմավարության վերջին հենասյունը կլինի լիովին մոբիլիզացված առեւտրային քաղաքականությունը՝ ներառյալ առեւտրի պաշտպանության նորագույն գործիքները, ասվում է փաստաթղթում։
Նման միջոցները, եթե հայտարարվեն ԵՄ ղեկավարների կողմից փետրվարի 9-10-ի գագաթաժողովում, կհամոզեն գործարարներին տնտեսական գրավչությունն ամրապնդելու ԵՄ վճռականության հարցում եւ թույլ չեն տա ընկերություններին դուրս գալ Եվրոպայից, ինչն այժմ իրական ռիսկ է:

France wants the European Union to adopt a "Made in Europe" strategy in response to the U.S. green investment subsidy scheme to keep industrial firms from leaving Europe and reduce members' dependence on outside suppliers.
EU leaders are expected to discuss this industrial policy at a Feb. 9-10 summit in Brussels, fearing that the $369 billion American Inflation Reduction Act, which subsidizes goods from batteries to electric cars, solar panels and wind turbines, will drive companies out of the EU
“The implementation of an ambitious and robust European industrial policy is therefore essential today. The French authorities propose that it take the form of a ‘Made in Europe’ strategy,” France said in a paper seen by Reuters.
EU leaders agreed last March that Europe must reduce its dependence on outside suppliers of energy, critical raw materials, semiconductors, medicines and food.
The French document calls for urgent action, particularly to retain European companies involved in the production of solar cells, batteries, hydrogen and critical raw materials, noting that the Made in Europe strategy should be based on four pillars.
The first would be the EU's goals of reducing dependence on outside suppliers and setting manufacturing targets by 2030 in key sectors that would be regulated by EU laws, like the block made for semiconductors with the Microchip Act.
The EU will also have to simplify and speed up approvals for the installation of new manufacturing sites and overhaul its energy market to ensure European businesses have access to affordable energy, the document said.
The second would be an urgent change in EU rules regarding the aid that governments can give to companies so that emergency state aid for companies, already authorized in the COVID-19 pandemic, can continue for targeted sectors on a temporary basis.
Government aid could be in the form of subsidies or tax credits, the paper said, to provide clarity for businesses when they make investment decisions now.
A third pillar should be EU funding for sensitive sectors, which would help equalize uneven fiscal power to support industries between EU countries. This could take the form of a fund that uses joint and therefore cheap EU loans, which would then be passed on to individual countries in the form of cheap credit.
Paris has also proposed the creation of an "emergency fund" that would redirect the money the EU has already agreed to collect to other purposes, to help the EU invest in strategic projects for European industry, in addition to national state aid.
Finally, by the end of 2023, the EU should create a new "sovereignty fund," which would take over the function of an emergency fund to work in sensitive sectors.
The last pillar of the strategy will be a fully mobilized trade policy, including the latest trade protection instruments, the document says.
Such measures, if announced by EU leaders at the Feb. 9-10 summit, would convince business of the EU's determination to strengthen economic attractiveness and prevent firms from leaving Europe, which is now a real risk.