Հայաստանի Սահմանադրությունը պաշտպանում է դավանանքի ազատությունը, սակայն, այլ օրենքներ որոշ սահմանափակումներ են կիրառում կրոնական փոքրամասնությունների դավանանքի ազատության նկատմամբ: Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության սեպտեմբերի 13-ին հրապարակված Հայաստանում դավանանքի ազատության մասին զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունն, ընդհանուր առմամբ, իրավական սահմանափակումներ չի կիրառել դավանանքի ազատության վրա: Հաշվետու ժամանակաշրջանում Կառավարության կողմից դավանանքի ազատության հարգումը նույնպես որեւէ փոփոխություն չի կրել:
Սակայն, տեղեկություններ են ստացվել կրոնական պատկանելիության հողի վրա չարաշահումների եւ խտրականության փաստերի վերաբերյալ:
Այսպես, «Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպությունը հայտնում է, որ նրանք նախկինի պես բախվում են խնդիրների հետ, երբ փորձում են մեծ տարածքով շինություններ վարձակալել ամենամյա ժողովների համար:
Զեկույցում նշվում է դավանանքի ազատության որոշ խախտումների մասին, այդ թվում ձերբակալվածների շրջանում: «Եհովայի վկաների» խոսքով, 10 մարդ ազատազրկվել է պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափելու համար, նշում են զեկույցի հեղինակները:

Armenia’s constitution protects religious freedom, but other laws and policies place some restrictions on the religious freedom of members of minority religious groups, says International Religious Freedom Report issued by State Department.
“The government generally did not enforce existing legal restrictions on religious freedom. There was no change in the status of respect for religious freedom by the government during the reporting period.
There were reports of societal abuses and discrimination based on religious affiliation, belief, or practice,” it says.
The report mentions that Jehovah’s Witnesses congregation reported that it continued to face problems with renting large premises for annual gatherings. The group also said their members remained in prison for refusing to perform military service or alternative labor service on conscientious and religious grounds.